Event 301 Heat 1 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GERSR/EKRC/ARVH3:07.28
21UKRKiev Rowing Club Masters3:09.91
34SWEKRK/TRS3:10.38
43GERRC Havel Brandenburg3:12.29
58DENSorø Roklub3:21.64
67GBRBAAC/MRC3:32.92
75FRACNA/Sevrier3:36.14
82FINNeste Rowing Club3:54.11

Event 301 Heat 2 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17DENDSR/HR/BR3:05.52
26RUSERC/Znamya3:09.08
38GERRVT/LRV/RRTGB3:12.10
44GERRuderclub Lindau (B)3:14.43
53ARGClub Regatas Rosario3:14.58
62GERLRG/BRC/HRC3:16.27
75IRLSMRC/COMM/ULRC/CORK3:20.72
81NORSandefjord Roklubb3:33.28

Event 301 Heat 3 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERRatzeburger Ruderclub3:06.81
28SWEMRK/HGRF3:08.18
34RUSDynamo Moscow Rowing Club3:11.57
42IRLSHAN/CRC3:14.48
51GEROldenburger Ruderverein Oldenburg3:24.54
63NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:24.80
77FRASociété Nautique d'Avignon3:30.43

Event 301 Heat 4 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERKRG/WSV/RTHC3:11.18
25GERLCfW/ALLE/FRGO/SG W 19033:13.33
38DENHvidovre Roklub3:20.52
41FRACercle Nautique de France3:23.99
54NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:28.83
67GEROsnabruecker Ruder-Verein3:30.07
76NORBestumkilen Roklubb3:35.71
82SWEStockholms Roddförening3:44.75

Event 301 Heat 5 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18POLPOS/AZSW/STW3:08.40
25INT3:08.78
36GERSCM/RCAW3:13.05
42GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.3:13.46
51SWEStockholms Roddförening3:15.88
67FRABA/CNCM3:18.00
73GBRArdingly Rowing Club3:27.02
84FINSMARK3:34.44

Event 301 Heat 6 Mens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTTrasmeran/scc/CNRP3:12.81
26GERVRV/BRCH/BRV823:18.04
35SWEKungälvs Roddklubb3:22.47
42GERRCFH/Der Club3:23.06
57DENDSR/BR3:23.32
64CANHalifax Rowing Club3:30.59
71ITATiber Rowing3:31.81

Event 302 Heat 1 Womens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GBRStrathclyde Park3:53.20
24GBRLea Rowing Club3:57.07
31NEDVAD/Dav4:06.73
42SWEKRK/SRF4:08.30
55GERMRSVB/WSV Bürgel4:11.19
63AUSSandy Bay Rowing Club4:29.50
76NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:29.75

Event 302 Heat 2 Womens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14CANWinnipeg Rowing Club4:00.98
25SUIBRC/SCK4:08.77
32CZEVeslarský klub Slavia Praha4:10.67
47GERRuder-Club Tegel 1886 e.V.4:20.87
53GBRRuncorn Rowing Club4:29.66
61NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:43.64

Event 303 Heat 1 Womens F 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16INTWRC/FR/MAABC/NRC/HOOP/THRC/TSS3:46.47
25INTRvrside/LFRK/Canbrra/Phoenx3:49.04
34INTSR/TRC/BBC/BR3:55.06
42GBRMarlow Rowing Club3:55.29
51USASaugatuck Rowing Club, LLC3:57.71
63USAAvalon Rowing Club4:06.68

Event 304 Heat 1 Mens F 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15INTSCCP3:35.26
26GBRARC/UTH/Hen3:36.55
37INTLBV/LIA/ROC/BRC3:42.61
44INT3:49.27
51GBRDurham Amateur Rowing Club3:50.03
63GERPirnaer Ruderverein 18723:55.39

Event 304 Heat 2 Mens F 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GBRQuintin Boat Club3:39.36
27INTRVO/RVS/ARVL3:39.65
31FRAASM/RCPM3:46.38
42INTCOMM/DRV/OC3:47.79
53AUSAdelU/Torrens3:53.10
66LTUVIMK4:10.44

Event 304 Heat 3 Mens F 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13USAOccoquan International3:37.93
26GBRGRT/WRC3:39.86
31RUSDynamo Tatarstan Kamaz3:41.58
45INTBARC4:08.78
54AUSAlan Mitchell Club4:10.36
62JPNBoat-Dankaigo4:12.44

Event 305 Heat 1 Womens I-K 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14IPOLKlub Sportowy AZS-AWF Warszawa5:04.36
15JFRAAviron Château-Thierry-025:13.42
22IGERUSV TU Dresden Abt. Rudern5:13.64
33IUSAPocock Rowing Center dba Pocock Rowing Foundation5:17.46
41IUSASaugatuck Rowing Club, LLC5:40.36
16KRUSZnamya6:36.37

Event 306 Heat 1 Mens I 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERMRC/KRKG 1880/RTK3:40.60
24GERMRG/DRV/CRC/RGW3:42.79
37DENFredericia/FR/OR3:50.08
41GBRUTH/NRC3:54.93
56INTNshore/NRC/Mersey4:03.53
65POLPOS/MOS-2/WARMIA4:10.99
78INTAMRC/NHRC/RVS/RGH4:15.57
83INTTRC/Casitas/AMSRA4:44.22

Event 307 Heat 1 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18SLOVeslaski Klub Ljubljanica3:17.39
22POLKS Posnania RBW3:21.30
33DENLyngby Roklub3:22.04
46DENBagsværd Roklub3:23.96
55GBRGR/LERUK3:25.48
61GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson3:27.17
74GERRuder-Gemeinschaft Grünau e.V.3:47.08

Event 307 Heat 2 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13DENBagsværd Roklub3:25.73
26SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:27.44
35NORChristiania Roklub3:31.91
48GERSchweriner Rudergesellschaft3:32.94
54GERRaW3:34.60
61GBRNottingham Rowing Club3:41.72
72GERRuderclub Allemannia von 18663:43.04
87DENTissø Roklub4:19.66

Event 307 Heat 3 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17DENLemvig/SR3:19.91
24GERRudergesellschaft Speyer 1883 e.V.3:24.33
35NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:24.98
48SWETrollhättans Roddsällskap3:27.80
52FINValkeakosken Vesiveikot3:36.13
66GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.3:40.63
71ESPBarcelona club de rem3:42.72
83GBRNottingham Rowing Club3:52.58

Event 307 Heat 4 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERRVT/LRV3:24.54
25CROMladost RC3:29.13
33DEN3:29.64
41GERZschornewitzer Ruderclub3:36.65
56ARGClub Regatas Rosario3:37.90
64NORAalesunds Roklub3:39.52
72SWEHelsingborgs Roddklubb3:45.93

Event 307 Heat 5 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRatzeburger Ruderclub3:23.94
27GERSchweriner Rudergesellschaft3:30.08
32DENRingsted Roklub3:30.70
43GERRuderclub Protesia Hamburg3:33.22
55ESPArkote Arraun Taldea3:33.70
68SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:34.15
74GBRMinerva Bath Rowing Club3:39.04
86NORBestumkilen Roklubb3:40.41

Event 307 Heat 6 Mens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GBRPBD/MTR3:26.16
23DENCopenhagen Rowing Club3:27.13
36NEDRoeivereniging De Laak3:30.72
47GERLRG/HRC3:31.90
54RUSDynamo Moscow Rowing Club3:37.75
61FRARowing Club Mulhouse3:53.45

Event 308 Heat 1 Womens A 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:46.35
25INTGR/STK/WS3:54.06
33GBRSons of the Thames3:56.50
41GBRLea Rowing Club3:57.36
58GBRMarlow Rowing Club3:59.42
64INTSandyBy/HR/ERC/YCRC4:04.77
77NORAalesunds Roklub4:07.04
86GBRNottingham Rowing Club4:13.23

Event 309 Heat 1 Mens D 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRCO/RGRB3:01.76
21INTRiga Rowers Club3:04.27
37GERARVL/HRBN/RGG/RCF e.V./RRVK3:08.45
46INTCRAB/EB3:11.08
54FINNeste Rowing Club3:18.00
63SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:27.28
75NORAalesunds Roklub3:39.94

Event 309 Heat 2 Mens D 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12SWEMRK/SRF/ÖSS3:06.29
25IRLNEP/COMM/ULRC/SHAN/GRC/BBC3:11.56
36GBRBAAC/MRC3:11.73
43DENDSR/BR3:16.75
57GERBSC/BRV823:16.89
64GERALLE/RKN/ORVO/HRC/ARCM3:19.07
71NEDL.R.V.Wetterwille3:21.24

Event 309 Heat 3 Mens D 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERFrgG/RCT/RRV/RRK08/RRVK3:03.85
25NEDRV DL/Rijnland/AEN/CTH3:04.75
36GERWSVM/SRV/RCN/HRK3:12.81
41INTLIKF/VRF/ARCG3:19.64
53DENNR/KR/Fredericia/MRK3:23.94
64INTMladost/VKT/VKI3:31.07

Event 309 Heat 4 Mens D 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERRVM/RVW/Hamm/RVD3:13.97
26PORCDUP/VRL/scc3:15.73
32GBRMarlow Rowing Club3:25.84
41INTRF/BBRC3:33.63
55DENFredensborg Roklub3:34.15
64NORBERK/ORK3:37.77

Event 310 Heat 1 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERRCA/Hamm/WSV Bürgel/R.G.Hansa3:39.85
24GBRLLRC/WYC/SCP3:46.41
38INTZnamya/Dav/RVDA3:49.78
46ITATIB/SCA3:52.65
52NOROrmsund Roklub3:54.62
63NEDCornelis Tromp Hilversum3:55.24
75USANewport Sea Base Rowing4:10.78
81GBRMarlow Rowing Club4:17.31

Event 310 Heat 2 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.3:51.02
25GBRExeter RC/WRC3:56.11
37DENBagsværd Roklub3:57.73
43GBRLea Rowing Club4:04.73
56INTLRV/BRC4:12.79
64NORAalesunds Roklub4:29.07
DSQ1LTUKMRC/VMK/RC NAVIS

Event 310 Heat 3 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTEKRC/NRV/WSV Bürgel/R.G.Hansa3:46.16
21NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:53.05
33GBRWallingford Rowing Club3:53.30
47GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.3:53.72
56GBRArdingly Rowing Club4:02.08
62INTSandyBy/DRC/ABC/Sevrier4:21.28
75NORAalesunds Roklub4:47.24

Event 310 Heat 4 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTRF/LDR/CTH3:37.21
26GERRaB/KRG/SRV3:45.53
33DENRoskilde Roklub3:51.38
42GBRTideway Scullers School3:58.25
57NZLPort Chalmers United Rowing Club4:05.54
65SUIRuderclub Kaufleuten4:11.29
74AUSAPSM/AlanM4:30.66

Event 310 Heat 5 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERRV Empor/RCF/RGG3:48.10
21AUSCommrcl/BGPS3:59.66
37GBRPCRC/Cantabs/NRC4:06.69
45GBRCSW/LRC4:19.50
53INTHRC/BRC4:32.42

Event 310 Heat 6 Womens D 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17INTRF/RVW3:53.39
26SUIRudergesellschaft Zürich3:58.40
35NORChristiania Roklub4:00.32
44AUSCommrcl/RvrCty4:06.06
51GBR4:11.36
62USA4:26.52
73ITATiber Rowing4:50.95

Event 311 Heat 1 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERBerliner Ruder-Club3:45.44
25DENLR/MSR3:52.84
37INTRCFH/BRC4:04.79
42GBRBewdley Rowing Club4:16.21
53BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:17.31
68SWEStockholms Roddförening4:57.23
76ITAIlva Bagnoli5:04.79

Event 311 Heat 2 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDDe Maas/CTH3:47.28
26NORAalesunds Roklub3:57.15
32JPNDankai/JBC4:00.06
44INTNRC/CRC4:16.20
51GBRMarlow Rowing Club4:21.87
68DENDanske Studenters Roklub4:24.21
77ITAThe Core Canottaggio Sabaudia4:26.63
85GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson4:32.70

Event 311 Heat 3 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina3:52.51
28GERLimburger Club für Wassersport3:56.57
36NEDCornelis Tromp Hilversum4:05.31
47LTURowing Club Prienu Nemunas4:20.37
51JPNMitsubishi Senior Boat Club4:29.06
63ITAIlva Bagnoli4:31.73
72GBRLlandaff Rowing Club4:33.47
85SWEStockholms Roddförening4:50.72

Event 311 Heat 4 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTROC/LIA3:48.17
24SWERK/RK3:50.84
37GERRCS/RGG3:57.63
45DENHelsingør Roklub4:02.07
56NEDRoeivereniging Rijnland4:09.40
61GBRSudbury Rowing Club4:10.16
78NORFana Roklubb4:10.78
82JPNMitsubishi Senior Boat Club4:49.50

Event 311 Heat 5 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18NEDRoei en zeilvereniging Daventria3:55.53
25NORChristiania Roklub3:56.69
32GBRBritish Transport Commission Rowing Club4:03.15
47USALBV/CRC4:05.80
53GERBreisacher Ruderverein e.V.4:12.11
66AUSPhoenix Rowing Club4:17.95
74POLMOS-2/WARMIA4:30.98
81JPNNagoya Rowing Club4:50.95

Event 311 Heat 6 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENLemvig/HRC3:57.86
24RUSStrela4:02.13
37GBRArdingly Rowing Club4:03.77
46JPNMitsubishi Senior Boat Club4:12.53
51GERRUA/NRR4:19.64
63AUSAdelaide University Boat Club4:24.78
78FINTS-ÅR/NRC4:25.73

Event 311 Heat 7 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERTUE/LRC4:00.27
25SUIPRC/SCZ4:08.09
34GBRArdingly Rowing Club4:09.16
47DENAR/RR4:10.88
52INTFR/Nshore4:25.71
61NORChristiania Roklub4:35.64
78PERClub de Regatas "Lima"4:38.44
86JPNMitsubishi Senior Boat Club4:49.27

Event 311 Heat 8 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRQBC/WRC3:56.76
22GBRThe Bedford Rowing Club4:01.53
37NORFana Roklubb4:05.68
41GERRTK/RTHC4:07.13
54POLKS AZS-AWF4:10.79
63NEDRoeivereniging Rijnland4:20.68
75JPNNouseikai-Tsurumigawa4:28.31
88AUSCanberra Rowing Club4:34.89

Event 311 Heat 9 Mens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18USAOccoquan International3:59.15
26INTCR/CBC4:11.91
32NORDrammen Roklubb4:15.61
45GBRCLD/SABC4:24.19
57SUIRuderclub Greifensee4:35.40
64GERRCFH/RCW5:11.71

Event 312 Heat 1 Womens G-K 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GINTKRCUK/BBLRC/FR/HOOP4:20.01
21GINTRvrside/Canbrra4:25.45
14HINTTU Dresden/Minden/FR/CRC4:53.98
33GUSAMRC/ARC5:16.70

Event 313 Heat 1 Mens I-K 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
11IGBRMinerva Bath Rowing Club4:31.86
23IDENSkjold RC4:56.61
32IGERRCT/BRC5:01.80
16JGBRNottingham Rowing Club5:26.67
25JAUSNagamb/Nshore5:52.84

Event 314 Heat 1 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12RUSNizhny Novgorod3:50.42
23DENSorø Roklub3:55.07
38GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:00.48
44SWETrollhättans Roddsällskap4:03.45
51GERRuderclub Protesia Hamburg4:09.54
65FRACercle Nautique de France4:12.54
76GBRLea Rowing Club4:16.36
87BRAGrêmio Náutico União4:52.92

Event 314 Heat 2 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRudervereinigung Dessau e.V3:50.80
21CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca3:58.04
34NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:01.64
47SLOVeslaski klub Bled - Rowing Club Bled4:05.28
53BRAClube de Regatas Bandeirantes4:08.85
66POLSTW Szczecin4:21.19
75GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:29.75

Event 314 Heat 3 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18AUTWiener Ruderclub Donaubund3:54.11
26NORAalesunds Roklub3:58.54
34RUSDynamo Moscow Rowing Club4:04.02
47GERRudergesellschaft Wiking Berlin4:22.30
52GREFRIENDS OF THE SEA4:30.96
63AUSMelbourne Argonauts Rowing Club4:39.88
75TURTürk balıkadamlar spor kulübü4:51.98

Event 314 Heat 4 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15CROVeslacki klub Zagreb3:52.85
24GBRLeicester Rowing Club3:53.07
33GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson3:57.64
46ROMA.C.S. NADA FLORILOR4:11.32
51FRACercle Nautique de France4:21.65
67ESPArkote Arraun Taldea4:29.35
72BRAPaysandu Sport Club4:44.32

Event 314 Heat 5 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15RUSEnglish Rowing Club3:50.70
24NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:54.87
31GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.3:57.36
42POLKS Posnania RBW4:00.66
53SUISociété Aviron Fribourg4:05.75
66IRLSt Michaels Rowing Club4:07.90

Event 314 Heat 6 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11NEDRoeivereniging De Laak3:55.27
22RUSDynamo Moscow Rowing Club3:59.22
37NORMoss Roklubb4:00.30
45POLKS Posnania RBW4:03.29
54FINNeste Rowing Club4:10.31
66GERRuderclub Protesia Hamburg4:15.55
73PORSporting Clube Caminhense4:18.62

Event 314 Heat 7 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12USAWhitemarsh Boat Club3:58.29
26AUTWiener Ruderclub Lia3:58.60
35POLKlub Sportowy AZS-AWF Warszawa4:07.06
44SWEAkademiska Roddföreningen4:09.32
51DENRoskilde Roklub4:15.74
67ESPclub natacio banyoles4:19.53

Event 314 Heat 8 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13SUIGrasshopper Club Zurich3:57.64
21GERJenaer Kanu- und RV3:59.59
37DENSorø Roklub4:08.85
45GERRuder-Riege der Turngemeinde in Berlin 1848 e.V.4:10.44
54MEXInstituto Politecnico Nacional4:15.73

Event 314 Heat 9 Mens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERLandshuter Ruderverein3:56.12
21SWEHammarby IF Roddförening4:00.36
35IRLCommercial Rowing Club4:04.33
43RUSDynamo Moscow Rowing Club4:04.97
54UKRKherson Rowing Club Masters4:12.94

Event 315 Heat 1 Mens E 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTFEC/LIA3:30.53
26IRLCOMM/BBC3:34.32
32GERRuderklub am Baldeneysee e.V. Essen3:41.41
41NEDJASON Roeivereniging3:43.13
57PORCDUP3:49.10
63GBRArdingly Rowing Club3:49.65
75SWEJönköpings Roddsällskap3:57.17

Event 315 Heat 2 Mens E 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12ARGCRR/CNRP3:39.65
23NORHR/ORK/NSR3:42.56
36IRLNEP/COMM/OC/GRC3:42.69
44INTCommrcl/BGPS3:46.73
55GBRMarlow Rowing Club4:01.66
61GERRRTVW/RCT/SCBK4:15.19

Event 315 Heat 3 Mens E 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
16USAOccoquan International3:33.21
23CZEVeslarský klub Slavia Praha3:35.20
34GERRCFH/RaB/Minden/BRC3:41.20
41GBRQuintin Boat Club3:44.84
52SWEMRK/ÖSS3:54.56
65INTSkjold RC4:14.61

Event 315 Heat 4 Mens E 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTDynamo Moscow Rowing Club3:34.21
25SWEKungälvs Roddklubb3:38.35
34CZEVeslarský klub Slavia Praha3:40.58
41BRASport Club Corinthians Paulista3:40.83
56GERRVO/Rude/DRV/CRC3:41.47
62GBRARC/UTH/Hen3:54.28

Event 316 Heat 1 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15POLKS Posnania RBW4:03.50
22LATDaugava4:04.63
33NEDZwolsche4:05.97
46SUIRuderclub Uster4:07.18
51NORBestumkilen Roklubb4:16.68
64DENLyngby Roklub4:19.02
77GERRudergesellschaft Kassel 1927 eV4:22.12
88FINValkeakosken Vesiveikot4:28.91

Event 316 Heat 2 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11DENRoforeningen KVIK4:05.76
22GERSchweriner Rudergesellschaft4:16.69
36CANWinnipeg Rowing Club4:17.19
48ESPBarcelona club de rem4:27.92
57JPNKiller whale rowing club4:29.13
65FRARowing Club Mulhouse4:32.35
73CROMladost RC4:44.36
84NORChristiania Roklub4:58.32

Event 316 Heat 3 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17INTCRC/WSV Bürgel4:05.24
24NEDHOOP/Rijnland4:09.63
35NORCR/DRM4:10.68
43DENRoskilde Roklub4:11.67
52FIN4:21.45
66GERRuderclub Nürtingen4:34.89
78DENLyngby Dameroklub4:44.50
81NORAalesunds Roklub4:47.04

Event 316 Heat 4 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14NEDCornelis Tromp Hilversum4:12.56
23DENKøge R/NRV4:12.74
37INTRHKYC/WRC4:14.35
46GERRC Havel Brandenburg4:18.49
55SWEHammarby IF Roddförening4:25.06
61FINSMARK4:28.32
72NORCR/BERK4:58.90

Event 316 Heat 5 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15CZEKlub veslařů mělnických 18814:06.82
27GBRMilton Keynes Rowing Club4:09.89
36SWEMölndals Roddklubb4:11.01
42GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:11.20
54ESPReial Club Nautic de Tarragona4:17.15
63DENDanske Studenters Roklub4:23.00
71NORAalesunds Roklub4:33.75

Event 316 Heat 6 Womens B 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GBRStrathclyde Park4:03.75
27DENSorø Roklub4:15.30
35SWEKRK/VRK4:23.05
43CANHalifax Rowing Club4:23.34
52SUIBasler Ruder-Club4:25.79
66GERSchweriner Rudergesellschaft4:26.64
74NORBestumkilen Roklubb4:40.69

Event 317 Heat 1 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15JPNSeta Rowing Club4:27.89
21NEDRoeivereniging Rijnland4:40.61
36DENRoforeningen KVIK4:42.31
43GERDresdner Ruderverein e.V.4:59.10
52GBRClydesdale ARC5:01.07
67GBRSt. Andrew Boat Club5:09.06
78AUSPhoenix Rowing Club5:17.55

Event 317 Heat 2 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14CROVeslacki klub Jarun4:36.15
23DENFredericia Roklub4:39.85
37FRAAviron Château-Thierry-024:49.44
48NORChristiania Roklub4:59.91
52GBRUpper Thames Rowing Club5:01.26
65RUSRowing club "Znamya", St.Petersburg5:04.75
76JPNUozaki Rowing Club6:03.94

Event 317 Heat 3 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15USABerkeley Paddling & Rowing Club4:30.69
26NEDRoeivereniging Rijnland4:33.77
34DENRanders Roklub4:37.55
48IRLlee valley RC4:42.13
57DENHolstebro RC4:48.79
61FRAAviron de Sevrier - Rive Gauche5:03.13
72GERRuder-Club Favorite Hammonia5:56.68

Event 317 Heat 4 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERKasteler Ruder-undKanugesellschaft1880 e.V.4:37.45
26IRLCarlow Rowing Club4:43.59
37SWEÄngelholms RK4:46.41
45DENLyngby Roklub4:50.28
54GERUSV TU Dresden Abt. Rudern5:02.10
68JPNTomon Rowing Club, Japan5:07.30
71LTURowing Club Prienu Nemunas5:10.75

Event 317 Heat 5 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDCornelis Tromp Hilversum3:52.00
27DENFredericia Roklub4:36.00
31NORBærum Roklubb4:41.00
46GBRBritish Transport Commission Rowing Club4:54.00
54DENFredensborg Roklub4:55.00
62GERPirnaer Ruderverein 18724:58.00
75GERRudergesellschaft Heidelberg 1898 e.V.5:08.00
88JPNMitsubishi Senior Boat Club5:11.00

Event 317 Heat 6 Mens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11USAMarin Rowing Association4:34.71
27GERCrefelder RC4:35.77
33LTURowing Club Academija Remigum4:53.89
42GBRBritish Transport Commission Rowing Club5:10.28
54NEDZRZV Isala5:13.32
65JPNMitsubishi Senior Boat Club5:34.09

Event 318 Heat 1 Mens C 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
18INTRegatas Rosario3:25.77
21GERBRC/RCHB3:27.09
33GBRMinerva Bath Rowing Club3:28.13
42IRLSt Michaels Rowing Club3:35.74
56SUISeeclub Zürich3:42.18
67IRLCOMM/ULRC/SHAN/CSTLC3:44.69
75NORAalesunds Roklub3:55.72
84CZEVeslarský klub Bohemians Praha3:56.17

Event 318 Heat 2 Mens C 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERARVL/HRBN3:32.79
27GBRMonmouth Rowing Club3:33.11
31IRLFermoy Rowing Club3:33.87
46NORAalesunds Roklub3:37.60
52NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:38.80
63INT3:45.68
75INTAkademischer Ruderclub Würzburg3:47.82
84GERRVM/RVW/Hamm3:48.17

Event 318 Heat 3 Mens C 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERRCT/RRV/RRVK3:27.49
28ESTSAK3:28.16
31GERFrankfurter Rudergesellschaft Germania3:30.43
46UKRMykolayiv Oblast Boat Racing Federation3:39.58
52IRLGalway Rowing Club3:42.60
67POLAZS Politechnika Wroclaw3:47.33
75GBRLRC/HBC/RAF3:57.02
83GBRStourport boat club4:03.97

Event 319 Heat 1 Womens E 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13CZEVeslarský klub Slavia Praha3:57.79
24GERDRV/RV Empor/RGG4:02.38
35INTARD4:02.93
47AUSCommrcl/RvrCty4:11.42
56GBRPCRC/NRC4:11.90
62GBRMarlow Rowing Club4:18.96
71USASaugatuck Rowing Club, LLC4:27.31
88LATRiga Rowers Club4:33.06

Event 320 Heat 1 Womens H 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15NEDRoeivereniging Rijnland4:33.12
22POLKS Posnania RBW4:51.63
34DENRF/SR5:03.26
43USACRC/AMSRA5:05.86
51USASaugatuck Rowing Club, LLC5:18.02

Event 320 Heat 2 Womens H 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NORChristiania Roklub4:42.36
23INTFR/THRC4:54.28
31USAVBC/PRC5:02.26
44JPNMitsubishi Senior Boat Club5:25.02

Event 321 Heat 1 Mens F 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
11RUSDynamo Moscow Rowing Club3:57.53
23IRLCappoquin3:59.92
37GBRARC/UTH4:11.10
42POLPlockie Towarzystwo Wioslarskie4:11.75
56FRAASM/CNN4:21.94
64AUSBrisbane & GPS Rowing Club4:28.85
75GBRMarlow Rowing Club4:37.02

Event 321 Heat 2 Mens F 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
17USAOccoquan International4:01.07
24GBRArdingly Rowing Club4:10.30
35FRACNV/CAS4:10.99
41GBRShoreham Rowing Club4:14.67
53BRASport Club Corinthians Paulista4:19.71
66DENRoskilde/SR4:24.73

Event 321 Heat 3 Mens F 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13USAOccoquan International4:05.12
25GBRWallingford Rowing Club4:07.96
31SWEÖresjö SS Rodd4:11.31
44ESPBarcelona club de rem4:21.93
56LATRiga Rowers Club4:25.25
62DENAarhus Studenter Roklub4:49.00

Event 322 Heat 1 Womens C 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15INTSEK/Hamm/RCA/KMRC/ERC/LBRA/WSAP/NRC3:31.06
27GERRCS/RCT/WSV Bürgel3:31.76
38SWEKRK/MRK/SRF/VRK/HIF3:39.02
44INT3:41.47
56GBRWRC/Sons/MAABC3:42.95
61GBRPCRC/Cantabs/NRC/BA3:50.47
73INTGRC/YCRC/VAD/Dav3:52.04
82DENCopenhagen Rowing Club3:58.08

Event 322 Heat 2 Womens C 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GBRMRC/BRC3:35.75
26GBRLea Rowing Club3:38.09
35GERRCAW/DRV/PRV3:40.43
47NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:41.49
52NORBR/BERK/TRK3:46.66
64INTSandyBy/LR/HR/PCURC/ABC3:49.07
73USALBRA/NAC4:01.70
88GBRMarlow Rowing Club4:15.49

Event 323 Heat 1 Mens I-K 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13IGBRMBRC/UTH/ARD4:00.54
22IINTNshore/NRC/Mersey4:24.70
34IINTAMRC/NHRC/RVS/Casitas4:44.21

Event 323 Heat 2 Mens I-K 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15JGERMRG/MRC/FRGS4:34.14
23JINTRVHO/RIRSC/CAMBRC/YrraYrra4:36.74
31JINTCSR/zrzv/RCT4:37.03
42JINTAMRC/Casitas/SRC Friese4:57.52
14KINTCR/RVS/NRRA/AZSK5:30.22

Event 324 Heat 1 Womens F 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRLoch Lomond Rowing Club4:35.08
25HUNCsepel Evezös Klub4:35.42
34ISRDaniel Rowing centre4:56.47
41NEDRoeivereniging Rijnland5:04.75
56GERRuder-Gemeinschaft Grünau e.V.5:08.53
62AUSCommercial RC5:14.43

Event 324 Heat 2 Womens F 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13FRAFontainebleau-Avon Association Nautique4:27.06
22NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:35.91
31GBRGloucester Rowing Club4:48.27
45AUSCanberra Rowing Club4:57.33
54CANSaskatoon Rowing Club5:05.86

Event 325 Heat 1 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11DENHR/BR3:27.64
27FRABeaumont Aviron3:31.20
33NEDRoeivereniging De Laak3:33.14
42GERPirnaer Ruderverein 18723:38.81
55IRLSHAN3:43.35
68GBR3:47.46
76GEROldenburger Ruderverein Oldenburg3:47.74
84ARGClub Regatas Rosario3:57.66

Event 325 Heat 2 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15ESPgetxo arraun3:30.14
22POLAZSW/STW3:36.24
38GERAkademischer Ruderclub zu Münster e.V.3:40.83
46ARGParaná Rowing Club3:44.08
51DENRoklubben furesøen3:45.26
63GERALLE/RKN3:47.63
77NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:50.64
84PERClub de Regatas "Lima"3:54.88

Event 325 Heat 3 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTDBU/VEL3:30.03
25GERRatzeburger Ruderclub3:30.53
31GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.3:36.69
43NORAalesunds Roklub3:38.36
58DENNyborg Roklub3:49.57
67FINSMARK3:56.37
74SWEStockholms Roddförening4:06.20

Event 325 Heat 4 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11SUISwiss Masters3:33.05
24INTCRAB/scc3:36.54
36GER3:37.98
45RUSERC/DYN3:41.92
53GERVerdener Ruderverein e.V.3:50.36
67SWEKungälvs Roddklubb3:52.12
78NORNorske Studenters Roklub3:54.81
82DENLyngby Roklub4:03.26

Event 325 Heat 5 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14SWEStockholms Roddförening3:37.51
22DENAarhus Roklub3:37.70
31NEDRijnland/CTH3:39.90
46RUSStrela3:42.42
53GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.3:45.12
67NORÅrungen ro- og kajakklubb3:49.92

Event 325 Heat 6 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTDynamo Moscow Rowing Club3:37.30
21INTCRAB/EB3:39.94
32GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.3:40.91
47GERBRC/RCHB3:46.81
58NEDRoeivereniging De Laak3:48.66
64DENHumlebæk Roklub3:55.95
75AUSCommrcl/BrisbGrmns4:12.65
86BRASport Club Corinthians Paulista4:20.98

Event 325 Heat 7 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15RUSStrela/Znamya3:33.99
21GERKRG/WSV3:37.18
38GERRüdersdorfer RV Kalkberge3:44.28
43INTRLL/Sevrier3:47.53
54ITATiber Rowing3:50.49
62DENFredensborg Roklub4:00.03
77GBRMarlow Rowing Club4:17.22
86NORAalesunds Roklub4:18.30

Event 325 Heat 8 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRMRC/BAAC3:27.81
25RUSDynamo Moscow Rowing Club3:28.25
34FINNeste Rowing Club3:32.68
48USAOccoquan International3:37.57
57SWEKRK3:44.14
61DENSorø Roklub3:44.51
76GERBernburger Ruderclub3:47.40
82ARGCRR/CNRP3:50.37

Event 325 Heat 9 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTRCR/VLRC3:38.42
28GERHamm/RVD3:40.74
34USABRC/WBC3:41.57
46GBRGRT/WRC3:54.78
52DENBagsværd Roklub3:56.69
63AUSCommercial RC4:18.27

Event 325 Heat 10 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17AUTDBU/LIA3:35.23
28GERSC Magdeburg3:41.63
34SUIRCZ/RCL3:41.91
45INTKS AZS-AWF/DYN3:44.47
53GBRPCRC/RAF3:51.72
62DENMiddelfart Roklub4:00.12
71AUSSandy Bay Rowing Club4:05.80
86NORBestumkilen Roklubb4:25.95

Event 325 Heat 11 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTSTW/WVE3:31.44
22DENFredensborg Roklub3:31.62
38CANHalifax Rowing Club3:41.38
44FRACercle Nautique de France3:43.94
55CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca3:44.70
63GBRLymington Amateur Rowing Club4:01.83
76NORBærum Roklubb4:08.88

Event 325 Heat 12 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13UKRKiev Rowing Club Masters3:42.23
28DENFredericia/MRK3:45.17
36NOROrmsund Roklub3:47.84
47RUS3:54.03
54GEREKRC/GRCH3:54.59
61GBRDart Totnes Amateur Rowing Club3:56.21
75INTBairnsd/SASK4:21.34

Event 325 Heat 13 Mens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13HUNGanz Villamossagi Evezos Klub3:40.91
25GERSR/NRR3:42.21
34RUSDynamo Moscow Rowing Club3:43.37
47UKRKiev Sportclub Dnipro3:57.50
56NEDJASON Roeivereniging4:02.13
62GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:08.08

Event 326 Heat 1 Mens G 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16USAOccoquan International3:27.66
21GBRDARC3:35.69
32RUSDTK/Znamya/DYN3:36.28
47INTCR/ORK/DRM/Capp 3:40.88
53GERBSC/BRV82/Segeb.Rude3:41.34
64NORSandefjord Roklubb3:48.23
75JPNMitsubishi Senior Boat Club3:50.87

Event 326 Heat 2 Mens G 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GBRUTH/BED3:25.74
21NEDRoeivereniging Rijnland3:38.19
36JPNDankai/Nouseikai3:43.98
47NOR3:49.17
53DENAalborg Roklub3:50.88
65DENDanske Studenters Roklub3:51.25
74JPNDankai/Nouseikai4:07.41

Event 326 Heat 3 Mens G 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GBRPBD/QBC/ARD/WRC3:22.90
26GERALLE/LRK/RVHO/ORCR/BRC3:24.19
33INTRvrside/AdelU/Canbrra/Torrens/Phoenx3:43.88
42NORAalesunds Roklub3:49.21
54INTDBC/TRC/OC/CRC/ABC/BBC3:59.83
65JPNNagoya Rowing Club4:06.62

Event 327 Heat 1 Womens A 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERRGG/SCBK3:39.95
27INTRRBC/IRC/Leich3:42.23
38NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:42.56
42SUIRCU/RGZ3:47.10
56DENDSR/BR3:47.51
64GBRGR/YCRC/STK3:50.64
73NORBestumkilen Roklubb3:51.04
81NORAalesunds Roklub3:58.46

Event 327 Heat 2 Womens A 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTCRC/HUN/HOOP/WSV Bürgel3:36.54
21NORCR/DRM/TRK3:38.49
36NEDK.G.R. De Hunze3:43.16
44DENKøge R/SR/NRV3:45.27
55GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.3:47.01
68DENDSR/FR3:52.14
73GERRudergesellschaft Kassel 1927 eV3:54.64
87NORAalesunds Roklub4:41.04

Event 327 Heat 3 Womens A 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14LATRRC/Daugava3:39.42
22NEDEnschedese roeivereniging Thyro3:46.77
37AUSSandy Bay Rowing Club3:58.09
43FINSMARK/VVV4:01.73
55NORBestumkilen Roklubb4:11.39
61DENBagsværd Roklub4:13.29

Event 328 Heat 1 Mens B 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
11ESPBarcelona club de rem3:17.23
25NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:20.86
32GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.3:24.18
43FRAUnion Nautique Montauban3:24.90
54GERRuderclub Allemannia von 18663:27.17
68INTGPA/THRC3:27.92
76IRLSt Michaels Rowing Club3:28.90
87DENSAS/BR3:33.49

Event 328 Heat 2 Mens B 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13RUSDynamo Moscow Rowing Club3:16.78
25GERSR/RVTT3:21.21
37GERBRC/RCHB3:23.22
42NORStavanger Roklubb3:27.06
51GEROsnabruecker Ruder-Verein3:31.57
68DENBruun & Hjejle3:40.11
74GBRRoyal Air Force Rowing Club3:48.30
86CZEVeslarský klub Bohemians Praha4:01.83

Event 328 Heat 3 Mens B 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
16ARGClub Regatas Rosario3:15.09
23GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.3:21.34
31GERARVL/HRBN3:23.66
45NORAalesunds Roklub3:25.70
54NEDL.R.V.Wetterwille3:28.48
62FINTakon Soutajat ry3:32.60
78GERBSC/BRV823:34.57
87GBRRoyal Air Force Rowing Club4:09.70

Event 329 Heat 1 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERLudwigshafener Ruderverein von 1878 e.V.4:01.83
25BRAGrêmio Náutico União4:04.06
37AUSCorio Bay Rowing Club4:04.72
42PORViana Remadores do Lima4:07.48
53CHIClub Remo Llacolén4:08.36
64GBRCantabrigian Rowing Club4:18.73

Event 329 Heat 2 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRuder-Club Favorite Hammonia3:53.46
26NEDRoeivereniging Breda3:54.13
38GBRHenley Rowing Club3:57.68
42SWEStockholms Roddförening4:07.39
55IRLBelfast Boat Club4:19.11
67FINNeste Rowing Club4:34.13

Event 329 Heat 3 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18ESPC.D.E. Trasmerano3:54.19
22TURGalatasaray Rowing Club3:58.03
31GBRDurham Amateur Rowing Club4:14.87
45GERWassersportverein Meppen e. V.4:19.12
56RUSZnamya4:21.17

Event 329 Heat 4 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GBRWycliffe College Boat Club4:02.15
27NORAalesunds Roklub4:06.03
38GBRHollingworth Lake Rowing Club4:06.90
44DENBagsværd Roklub4:07.49
51ARGClub Regatas Rosario4:15.61
66GERSportclub Berlin-Koepenick e.V.4:28.77

Event 329 Heat 5 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16CZEVeslarský klub Slavia Praha4:04.15
21BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:04.57
37CANHalifax Rowing Club4:10.87
42FRAClub aviron Montluçon4:12.71
53GBRRuncorn Rowing Club4:20.99
68RUSZnamya4:27.73
74NORBergens Roklub4:30.94

Event 329 Heat 6 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRuder-Club Favorite Hammonia4:03.16
21GBRShiplake Vikings Rowing Club4:08.59
35JPNUozaki Rowing Club4:19.63
43RUSStrela4:22.27
58SUIBasler Ruder-Club4:28.85
66FRAAviron de Sevrier - Rive Gauche4:31.24

Event 329 Heat 7 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERRuder-Club Bergedorf e.V. 4:00.95
26CROMladost RC4:03.41
32SUIBasler Ruder-Club4:07.58
44DENBagsværd Roklub4:10.93

Event 329 Heat 8 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NEDRV AENGWIRDEN3:55.90
26GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:02.99
34GBRNewark Rowing Club4:08.08
41GERRuderverein Hellas Offenbach4:12.96
55RUSDynamo Moscow Rowing Club4:15.65
67FRARowing Club Port Marly4:29.84
73DENDanske Studenters Roklub4:32.71
88ISRTel-Aviv Rowing Club4:39.23

Event 329 Heat 9 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13RUSDynamo Moscow Rowing Club3:57.98
22GBRStourport boat club3:59.57
34GERDresdner Ruderclub4:06.17
45FRAAssociation Sportive Mantaise4:13.03
58DENRoklubben furesøen4:13.62
67GBRPeterborough City Rowing Club4:25.13
76PORViana Remadores do Lima4:31.15

Event 329 Heat 10 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18RUSDynamo Moscow Rowing Club4:08.60
24NORAalesunds Roklub4:13.43
31BELKoninklijke Roeivereniging Brugge vzw4:16.42
47ESPclub natacio banyoles4:17.08
56SUIClub Aviron Vevey4:19.17
65GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:20.58
72GERSchweriner Rudergesellschaft4:23.97
83DENRoklubben furesøen4:26.43

Event 329 Heat 11 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17NEDRV AENGWIRDEN4:01.98
26GERPirnaer Ruderverein 18724:06.89
35DENDanske Studenters Roklub4:07.77
43LTURowing Club Prienu Nemunas4:22.93
54JPNMitsubishi Senior Boat Club4:30.68
61GBRBristol Ariel Rowing Club4:31.75
78USAAlliance Rowing Club of Illinois4:54.01

Event 329 Heat 12 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12LATJurmala4:08.09
25POLSTW Szczecin4:13.98
34GBRHollingworth Lake Rowing Club4:14.40
47GERBernburger Ruderclub4:18.55
51USALong Beach Rowing Association4:30.40
66JPNSeta Rowing Club4:32.52
73SWEHammarby IF Roddförening4:36.16

Event 329 Heat 13 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDRoeivereniging Breda4:05.58
21GBRHollingworth Lake Rowing Club4:10.82
33DENLemvig Roklub4:20.57
47GERRuderverein 'Emscher' Wanne-Eickel-Herten e.V.4:25.77
54HUNKülker Evezös Klub4:29.64
62ISRTel-Aviv Rowing Club4:38.20

Event 329 Heat 14 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NEDKoninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas4:01.45
26GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:03.99
34POLPlockie Towarzystwo Wioslarskie4:37.63
43ITACanottieri Ravenna 18735:09.85

Event 329 Heat 15 Mens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16LTUKlaipeda Masters RC Danges yriai4:05.51
21NEDCornelis Tromp Hilversum4:08.01
32GBRCalpe Rowing Club4:14.41
43USAPalm Beach Rowing Association, Inc.4:27.62
54FRASport Nautique Compiègnois4:28.89
67POLYacht Club Nowa Huta4:41.75

Event 330 Heat 1 Mens H 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTROC/PRC/RGW/SCZ3:38.98
21NEDRoeivereniging Rijnland3:39.67
25USAOccoquan International3:54.49
36DENDSR/LR/Skjold3:58.90
42DENKVIK/BR4:13.53
53FINTurun Soutajat ry - Åbo Roddare rf4:23.62

Event 330 Heat 2 Mens H 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12USAOccoquan International3:50.78
24GBRUpper Thames Rowing Club3:57.12
33DENASR4:15.65
41SWEStockholms Roddförening4:16.46
55GERWilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg4:43.23

Event 331 Heat 1 Womens D 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15ESTSAK4:00.50
23GERDRV/PRV4:02.05
37GBRNRC/TSS4:13.76
46USALong Beach Rowing Association4:14.89
51NORAalesunds Roklub4:18.54
62INTSandyBy/DRC/PCURC/ABC4:21.35
74USANewport Sea Base Rowing4:24.55

Event 331 Heat 2 Womens D 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16INTRRC/SKP/KALEV3:58.34
21GBRMAABC/WRC4:08.99
35NEDCornelis Tromp Hilversum4:10.25
43IRLBelfast Boat Club4:11.52
54GBRARD4:14.81
62USANewport Aquatic Center4:18.33
77USAARC4:27.39

Event 332 Heat 1 Womens G 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11NEDHUN/Dav4:03.67
24GERARVL/LFRK/Minden4:06.62
35INTCR/Roskilde/WINN/MRC4:13.95
43INTCR/FR4:21.37
52GBRMarlow Rowing Club4:40.08

Event 332 Heat 2 Womens G 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTKRCUK/BBLRC/FR/HOOP4:00.78
23AUSRvrside/Phoenx4:06.32
35INTRCPM/Rijnland4:07.02
44POLKS Posnania RBW4:24.67
51USASaugatuck Rowing Club, LLC4:32.19

Event 333 Heat 1 Mens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
17ESPclub natacio banyoles3:36.86
26CZEČeský klub Prahaský veslař3:43.31
35BLRBelarus Rowing Club3:44.74
41GERRuderverein Treviris 1921 e.V. Trier3:45.48
53GBRMinerva Bath Rowing Club3:45.82
68SWEKungälvs Roddklubb3:47.78

Event 333 Heat 2 Mens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13AUTWiener Ruderclub Donaubund3:35.76
28CZETJ Jiskra Třeboň3:40.27
31NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:41.33
44ESPclub natacio banyoles3:47.88
52GEROldenburger Ruderverein Oldenburg3:52.68
66GBRMonmouth Rowing Club3:53.06
75POLKS Posnania RBW3:56.35
87DENFR/BR4:08.22

Event 333 Heat 3 Mens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
11SWEMölndals Roddklubb3:32.51
27POLSTW Szczecin3:34.29
34RUSDynamo Moscow Rowing Club3:40.27
45GERRuderclub Nürtingen3:44.48
56ESTSAK Tartu3:47.11
68DENDanske Studenters Roklub3:52.03
73SUISeeclub Zürich4:00.37
82CROMladost RC4:03.18

Event 333 Heat 4 Mens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13DENSorø Roklub3:32.55
27RUSDynamo Moscow Rowing Club3:36.69
32INTFEC/LIA3:38.59
41SWEStockholms Roddförening3:45.70
54NEDRijnland/CTH3:46.25
65GBRMarlow Rowing Club4:08.34
76NOROrmsund Roklub4:17.86

Event 333 Heat 5 Mens C 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERFrgG/RRK083:40.31
21IRLCommercial Rowing Club3:41.61
33NEDJASON Roeivereniging3:51.04
42POLPlockie Towarzystwo Wioslarskie3:52.19
56GBRLymington Amateur Rowing Club4:06.42
67BRASport Club Corinthians Paulista4:12.80
75AUSSandy Bay Rowing Club4:20.66

Event 334 Heat 1 Womens B 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GBRLea Rowing Club3:34.21
26INTCRC/HUN/HOOP/WSV Bürgel3:34.60
32INTRHKYC/WRC3:49.09
41CROMladost RC4:17.04

Event 334 Heat 2 Womens B 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRCS/RCT3:44.84
24CANWinnipeg Rowing Club3:48.27
33GBRMarlow Rowing Club3:48.61
45LATRRC/Daugava3:49.28
51NEDCornelis Tromp Hilversum3:50.46

Event 335 Heat 1 Womens E 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NZLPort Chalmers United Rowing Club3:58.47
25NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:01.84
33GBRExeter RC/DTARC4:03.10
42DENRoklubben furesøen4:04.48
58GERKRG/SRV4:05.74
64INTPOS/ORK4:10.48
77GBRPeterborough City Rowing Club4:26.87
81AUSRiver City Women's Rowing Club4:31.13

Event 335 Heat 2 Womens E 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17NEDDav/RVDA4:06.45
26GERRG W L/MRV4:12.56
35GBRWRC/TSS4:18.28
42GBRUpper Thames Rowing Club4:24.59
58INTSASK4:25.25
63NORChristiania Roklub4:28.94
71USAAvalon Rowing Club4:46.43

Event 335 Heat 3 Womens E 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRLLRC/SCP4:04.57
21GERERV/MRSVB4:10.56
36AUSCommercial RC4:16.80
45USASaugatuck Rowing Club, LLC4:25.49
57GBRLlandaff Rowing Club4:39.93
62DENBagsværd Roklub4:53.72

Event 335 Heat 4 Womens E 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERLFRK/R.G.Hansa4:02.86
21LTUVIMK Zalgiris4:10.10
34DENLyngby Dameroklub4:11.31
47GBRGloucester Rowing Club4:13.79
52DENRoklubben furesøen4:24.93
65GBRSudbury Rowing Club4:25.57
76USAAvalon Rowing Club4:25.97

Event 335 Heat 5 Womens E 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GBRWalbrook Rowing Club4:21.87
21NZLPort Chalmers United Rowing Club4:24.35
35DENLyngby Dameroklub4:26.66
44AUSCommercial RC4:32.66
53GBRSudbury Rowing Club4:36.67
66GERSCM/RGG4:48.41
72USAAvalon Rowing Club5:07.01

Event 336 Heat 1 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERRVHO/EKRC/GRCH/ARCM3:25.54
21ESPclub natacio banyoles3:27.31
32DENAR/RR3:35.13
45BRASport Club Corinthians Paulista3:38.61
56GBRMonmouth Rowing Club3:43.97
63AUSCommrcl/BrisbGrmns/BGPS3:44.30
74NORBærum Roklubb3:44.95

Event 336 Heat 2 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTLemvig/LR/SRF/MSR3:23.32
26GERRCS/RVH/RVGE3:24.96
35SWEKungälvs Roddklubb3:31.67
42GBR3:36.54
57FRACNN/CA/RCPM3:42.48
63DENDanske Studenters Roklub3:52.79

Event 336 Heat 3 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17RUSDynamo Moscow Rowing Club3:24.46
23IRLABC/CRC3:27.90
35GERLCfW/SG W 1903/RTHC3:28.33
46INTDSR/CR/CBC/DTARC3:32.47
51GBRDurham Amateur Rowing Club3:32.75
62GERRUA/SCBK/NRR3:44.05
74USABay Area Rowing Club of Houston3:51.75

Event 336 Heat 4 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERESV/BRC3:24.05
27INTLBV/LIA/CRC3:27.84
36NORChristiania Roklub3:49.31
42DENFredericia/MRK3:50.23
55ESPNA/BCR3:59.53
64GBRLlandaff Rowing Club4:06.68
73JPNMitsubishi Senior Boat Club4:12.03

Event 336 Heat 5 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11DENFredericia/MRK3:24.50
23GBRQuintin Boat Club3:24.93
32INTKS AZS-AWF/STW/Hürther3:32.14
44CZEVKSM/SLAV3:37.21
55NEDCornelis Tromp Hilversum3:38.42
66FRACNV/RCPM/CAS3:42.89
77GERRCFH/RCW/RCT/SCBK4:21.61

Event 336 Heat 6 Mens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERTUE/CRC/LRC3:32.29
22GBRPBD/ARD3:38.25
35CZEVeslarský klub Slavia Praha3:43.97
47GBRMarlow Rowing Club3:48.91
51PERClub de Regatas "Lima"3:56.76
66SUIRudergesellschaft Zürich4:03.10
73NORAalesunds Roklub4:12.53

Event 337 Heat 1 Womens C 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRMilton Keynes Rowing Club4:21.43
24NEDK.G.R. De Hunze4:27.82
37RUSZnamya4:35.55
41NEDRoei en zeilvereniging Daventria5:00.27
53ISRDaniel Rowing centre5:01.03

Event 337 Heat 2 Womens C 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENSorø Roklub4:06.32
23NEDK.G.R. De Hunze4:10.67
35NEDRoeivereniging Rijnland4:18.13
44GBRExeter Rowing Club4:24.84
56AUSAlbert Park - South Melbourne Rowing Club4:40.19
61POLKS Posnania RBW4:51.72

Event 337 Heat 3 Womens C 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17NEDRoeivereniging De Hertog4:17.27
21SWEStockholms Roddförening4:20.58
32GERRuder-Club Bergedorf e.V. 4:25.13
46GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:39.19
55GBRMortlake Anglian & Alpha4:42.74
63DENFredensborg Roklub4:45.47

Event 337 Heat 4 Womens C 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17NEDBreda Bie4:17.35
26ESPReial Club Nautic de Tarragona4:23.27
33GERSportclub Berlin-Koepenick e.V.4:25.02
41GERNeuruppiner Ruderclub e.V.4:31.39
55RUSRowing club Dynamo St. Petersburg4:33.17
64SUIBasler Ruder-Club4:36.47
72GBRCantabrigian Rowing Club4:38.26

Event 337 Heat 5 Womens C 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:15.33
26GERJenaer Kanu- und RV4:27.02
31NEDEnschedese roeivereniging Thyro4:28.59
43GBRExeter Rowing Club4:34.44
55NEDBreda Bie4:35.63
62NORChristiania Roklub4:48.15

Event 338 Heat 1 Mens J-K 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12JGERKRG/CRC4:22.74
23JGBRUTH/NRC4:26.77
16KINTCNH/ARMASC4:51.21
34JUSACasitas/CRC4:59.60
27KINTCR/NRRA5:05.82
35KAUSNagamb/WARC5:26.57
41JUSAAMRC/RIRSC5:32.90

Event 339 Heat 1 Womens F 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NEDCornelis Tromp Hilversum4:25.95
25AUSPhoenix Rowing Club4:35.34
34GBRPengwern Boat Club4:47.07
41AUSCanberra Rowing Club5:07.53
53AUSYarra Yarra Rowing Club5:14.63

Event 340 Heat 1 Mens A 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16INTDynamo Moscow Rowing Club/Ruderclub Hamm von 1890 e.V.2:56.92
25SUIGrasshopper Club Zurich2:59.58
33GERALLE3:02.70
41FRAUNM/CNCM3:02.94
52SWEHRK/HGRF3:04.38
64SWEKRK/TRS3:06.65