Event 201 Heat 1 Womens I-K 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12IINTKS AZS-AWF/GPA0:00.00
21IJPNMitsubishi Senior Boat Club0:33.16

Event 202 Heat 1 Mens J 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GBRUpper Thames Rowing Club0:00.00
25POLKlub Sportowy AZS-AWF Warszawa0:03.14
32NORFana Roklubb0:43.10

Event 202 Heat 2 Mens J 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GBRNottingham Rowing Club4:33.99
23USALake Casitas Rowing Association4:46.34
32ARGClub Náutico Hacoaj4:56.48
44JPNMitsubishi Senior Boat Club5:38.39

Event 203 Heat 1 Womens B 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTLRG/DRC/Angaria/R.G.Hansa3:27.18
28INTRoskilde/LBRA/DSR/LDR/KVIK3:28.40
35GBRLea Rowing Club3:33.14
47NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:37.17
52GBRSons of the Thames3:39.04
66NOROrmsund Roklub3:43.62
71NORAalesunds Roklub3:53.56
84FINSMARK3:57.70

Event 203 Heat 2 Womens B 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERMRSVB/RCT/WSV Bürgel3:29.42
23NEDK.G.R. De Hunze3:31.27
31INTExeter RC/RHKYC/WRC3:32.32
45NORCR/DRM/TRK3:41.42
54GBRPCRC/Cantabs/NRC/BA3:49.38
66USALBRA/NAC3:50.98
72NORAalesunds Roklub4:11.61

Event 204 Heat 1 Womens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRPengwern Boat Club4:11.84
24ESTSK Pärnu4:20.36
32RUSDynamo Moscow Rowing Club4:24.23
45AUSCommrcl/RvrCty4:28.90
51GBRGloucester Rowing Club4:49.37

Event 204 Heat 2 Womens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14DENBagsværd Roklub4:27.94
22GBRNottingham Rowing Club4:43.69
31AUSPerth/YrraYrra4:45.34
43INTCanbrra/ARD5:03.34

Event 205 Heat 1 Mens B 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11RUSDynamo Moscow Rowing Club3:02.19
24SWETrollhättans Roddsällskap3:05.09
33GERHRBN/HRC3:09.03
47SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:10.04
58GERRCHB/NRR3:14.18
66GERRCW/SR3:17.09
72BELThe OAR3:26.59
85NORChristiania Roklub3:33.67

Event 205 Heat 2 Mens B 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18NEDRV DL/HOOP3:06.91
26INTSSC/RaW3:08.36
34GERSchweriner Rudergesellschaft3:08.78
45SWEHelsingborgs Roddklubb3:11.63
53NORAalesunds Roklub3:11.87
62GEROsnabruecker Ruder-Verein3:19.71
71BRASport Club Corinthians Paulista3:28.00
87GBRNUN/NRC3:45.31

Event 205 Heat 3 Mens B 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERRatzeburger Ruderclub3:06.61
24GERRVT/LRV/RRTGB3:07.07
35ARGClub Regatas Rosario3:07.44
42GERLCfW/ALLE/FRGO/RGWB3:09.91
53UKRKiev Rowing Club Masters3:10.69
61DENLemvig Roklub3:16.20
76SWEStockholms Roddförening3:16.65
88NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:31.76

Event 206 Heat 1 Mens E 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERFrgG/RRK083:29.38
27UKRMykolayiv Oblast Boat Racing Federation3:33.98
32GERRuderklub am Baldeneysee e.V. Essen3:36.92
41GBRMonmouth Rowing Club3:39.22
56INTBOHM/SLAV/RCPM3:40.06
64PORCDUP3:40.91
73GBRMarlow Rowing Club3:42.96

Event 206 Heat 2 Mens E 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERRVM/Hamm/RVD3:41.77
21GBRMarlow Rowing Club3:43.78
37GERPirnaer Ruderverein 18723:49.40
46NEDL.R.V.Wetterwille3:52.90
53INTJRS3:53.52
64GBRStourport boat club3:57.09
75JPNBoat-Dankaigo4:15.52

Event 206 Heat 3 Mens E 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
14USAOccoquan International3:29.98
26IRLCOMM/OC/BBC3:36.15
32INTRVO/Rude/DRV/CRC3:40.11
41GBRGRC3:42.26
53GBRARD3:54.81
67GBRBristol Ariel Rowing Club3:59.19
75GERRRTVW/RCT/SCBK4:27.15

Event 206 Heat 4 Mens E 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTDynamo Moscow Rowing Club3:38.68
26GBRDurham Amateur Rowing Club3:45.14
32GBRARC/UTH/Hen3:45.88
45INTJAR/Mladost3:50.54
53JPNMitsubishi Senior Boat Club3:53.72

Event 207 Heat 1 Womens H 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15NEDRoeivereniging Rijnland4:47.58
24NORChristiania Roklub4:52.56
32DENDanske Studenters Roklub5:07.22
43USAColorado Rowing5:10.40
56USAVesper Boat Club5:13.51
61NORChristiania Roklub5:26.09
77JPNMitsubishi Senior Boat Club5:57.11

Event 208 Heat 1 Mens H 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14USAOccoquan International4:18.40
23GBRCLD/SABC4:23.01
35AUSRiverside Rowing Club4:30.66
41DENFredericia/MRK4:30.86
52BULArmeets Master Sofia4:49.58

Event 208 Heat 2 Mens H 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDRoeivereniging Rijnland4:17.36
24INTCPTLRC/WRC4:23.47
35DENDSR/Skjold4:39.68
41DENSkjold RC4:45.84

Event 209 Heat 1 Mens C 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.0:00.00
52SWEHalmstad gymnastik och roddförening0:00.00
23INTRGWB/VRC/GPA/THRC/RaW0:10.01
34DENHvidovre Roklub0:23.00
45INTSCCP/CRB0:23.01
68DENBruun & Hjejle0:55.04
77RUSDynamo Tatarstan Kamaz2:15.08
86IRLSt Michaels Rowing Club2:16.00

Event 209 Heat 2 Mens C 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERARVL/HRBN/RGG/RCF e.V./RCHB0:00.00
23GBRMonmouth Rowing Club0:01.00
31SWEKRK0:02.03
48IRLFermoyRC/SMRC/CORK/SHAN0:05.01
52GERBSC/BRV820:08.05
65SUISeeclub Zürich0:09.01
74NORAalesunds Roklub0:09.06
86DENBruun & Hjejle0:16.06

Event 209 Heat 3 Mens C 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERFrgG/RCT/RRV/LaRV/RRVK0:00.00
22SWEMRK/SRF/ÖSS0:00.6
33INTCRAB/EB0:10.00
46GERRVW/RKN/HRC/ARCM/Hamm0:10.07
55DENSorø Roklub0:10.08
67IRLNEP/COMM/ULRC/SHAN/CSTLC0:14.02
74NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop0:18.01

Event 210 Heat 1 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17INTCRC/LFRK/HOOP/Rijnland0:00.00
25INTRRBC/FR/RDH/SEK0:03.05
36CANWinnipeg Rowing Club0:06.02
43NORTønsberg Roklub0:10.02
54GERRC Dresden/RCPHH0:10.08
62NEDHUN/HOOP0:12.01
71GBRBewdley Rowing Club0:17.04

Event 210 Heat 2 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16DENSorø Roklub3:33.00
27CZEMELN/SLAV3:39.01
31GERBSC/BRV823:45.93
45GERSchweriner Rudergesellschaft3:47.39
53SUIBasler Ruder-Club3:52.02
64INTRHKYC/WRC4:00.29
72GBRPCRC/Cantabs/NRC4:03.14

Event 210 Heat 3 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11NEDEnschedese roeivereniging Thyro3:40.53
23DENDSR3:40.77
34GERSiegburger Ruder Verein3:46.53
47ESPReial Club Nautic de Tarragona3:48.29
52GERDRC/RGM4:01.27
65GBRMarlow Rowing Club4:02.85
76INTARC/RVDA4:13.39

Event 210 Heat 4 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16SWEKRK/VRK3:43.87
23GERRCO/SVE3:51.01
32RUSDynamo/Znamya/DYN3:51.21
45SUIRudergesellschaft Zürich3:55.43
57NORBR/BERK3:57.41
64INTHR/DRC/ABC/Sevrier4:02.60

Event 210 Heat 5 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRCA/Hamm/WSV Bürgel/R.G.Hansa3:40.39
27INTBRC/EKRC/SCK/R.G.Hansa3:46.16
32GBRLLRC/WYC/SCP3:46.42
43GERRV Empor/RCF e.V.3:51.85
56AUSSandy Bay Rowing Club4:04.58
64GBRTideway Scullers School4:04.89
75CANHalifax Rowing Club4:11.75

Event 210 Heat 6 Womens C 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTRF/LDR/CTH3:46.62
27GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:00.82
32NEDCornelis Tromp Hilversum4:03.34
45GERFRCWB/DRV/NRR4:04.82
51AUSCommrcl/BGPS4:05.13
66DENBagsværd Roklub4:15.46
74GBRUpper Thames Rowing Club4:27.97

Event 211 Heat 1 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16RUSDynamo Moscow Rowing Club3:47.03
28HUNGanz Villamossagi Evezos Klub3:49.77
31DENFredensborg Roklub3:55.79
45GERRuderverein Hoya4:01.15
57GBRRuncorn Rowing Club4:20.25
63USABay Area Rowing Club of Houston4:26.20
72NORNorske Studenters Roklub4:53.26

Event 211 Heat 2 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENFredericia/MRK3:46.69
24USAOccoquan International3:49.65
38NEDRV AENGWIRDEN3:56.66
47GBRQuintin Boat Club4:00.95
56FRAASM/RCPM4:02.34
63INTRUA4:16.72
75NORFRK/BRK4:18.58
81AUSBrisbane & GPS Rowing Club4:23.64

Event 211 Heat 3 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GERESV/SVE3:49.88
27SWEKungälvs Roddklubb3:54.89
38LTURowing Club Prienu Nemunas4:01.65
41ESPclub natacio banyoles4:08.81
54FRAClub d'aviron Saintais4:15.24
66GBRMarlow Rowing Club4:17.23
73JPNMitsubishi Senior Boat Club4:30.49
85POLAZS Politechnika Wroclaw4:31.11

Event 211 Heat 4 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERSCM/HRBN3:58.54
23IRLABC/CRC4:01.34
36HUNKülker Evezös Klub4:01.88
41INTSLAV/LRV4:06.06
52DENRødvig Roklub4:29.94
64USABay Area Rowing Club of Houston4:36.19

Event 211 Heat 5 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17USAROC/BRC3:50.40
21GBRDTARC/ARD3:56.50
36ITACircolo Canottieri Irno ASD4:01.59
43GERBerliner Ruder-Club4:02.56
54SUIBasler Ruder-Club4:12.65
65NOROrmsund Roklub4:15.66
72LTUVIMK Zalgiris4:21.92

Event 211 Heat 6 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERLCfW/CRC3:52.99
25GBRPBD/ARD3:55.50
37FRACNV/RCPM4:00.86
41NORSandefjord Roklubb4:06.03
56GERNRR/SCBK4:07.43
62JPNUozaki Rowing Club4:27.43

Event 211 Heat 7 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDDe Maas/CTH3:45.98
27GERRCS/RVGE3:51.57
32JPNDankai/JBC4:02.57
44FRAAviron de Sevrier - Rive Gauche4:10.06
56NORDrammen Roklubb4:11.97
61GBRLlandaff Rowing Club4:39.64
75ITAIlva Bagnoli5:00.71

Event 211 Heat 8 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENLR/MSR3:54.74
21INTKS AZS-AWF/CRV4:03.48
34GBRBritish Transport Commission Rowing Club4:10.13
46NEDRoeivereniging Rijnland4:12.11
55GERBreisacher Ruderverein e.V.4:16.37
63PERClub de Regatas "Lima"4:22.59
77JPNMitsubishi Senior Boat Club4:35.21

Event 211 Heat 9 Mens F 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GBRQBC/WRC4:01.92
23NORChristiania Roklub4:06.60
36SUIPRC/SCZ4:09.94
47DENAR/RR4:10.58
51JPNMitsubishi Senior Boat Club4:21.84
62GBRSudbury Rowing Club4:31.00
75FINNeste Rowing Club4:35.41

Event 212 Heat 1 Mens I-K 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12IINTMBRC/aniene/OI3:48.83
21IJPNWK M/TRC4:30.46
33IJPNTanseikai/MBC4:35.22
45IINTCasitas/AMRC/NHRC/RGH/Bendgo/CSR/HRBN4:39.92
DSQ4HDENSkjold/KVIKAge violation

Event 212 Heat 2 Mens I-K 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11JGERMRC/RVHO/FRC 1884/RCNH/KRG/MRG/FRGS4:12.85
25JINTCR/RVS/Hamm/ORCR/NRRA/BRC/AZSK4:17.81
34JINTARMASC/CRC/AARK/AMRC/SRC Friese/RVS/RCH/RIRSC4:20.14
42JINTNagamb/UTH/Nshore/WARC/NRC/Mersey4:38.02

Event 213 Heat 1 Womens F 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16IRLBelfast Boat Club4:42.79
21GBRMarlow Rowing Club4:49.29
35USASaugatuck Rowing Club, LLC4:53.09
43AUSPerth/AlanM/YrraYrra4:55.53
54LATRiga Rowers Club5:04.33
62USAARC5:10.06

Event 213 Heat 2 Womens F 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTWRC/MAABC/HOOP/TSS4:29.33
21INTCanbrra/Phoenx4:36.85
34USAAvalon Rowing Club4:54.87
45GBRBewdley Rowing Club5:10.59
52AUSAPSM5:25.42

Event 214 Heat 1 Mens A 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12RUSDynamo Moscow Rowing Club3:24.66
25DENBagsværd Roklub3:28.40
34FRAUnion Nautique Montauban3:31.79
43GBRWarwick Boat Club3:33.44
51GERR.G.Hansa/RVTT3:41.73

Event 215 Heat 1 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERJenaer Kanu- und RV4:08.78
21DENSorø Roklub4:10.23
35JPNMitsubishi Senior Boat Club4:11.89
42IRLCork Boat Club4:14.22
54GERBremer Ruderverein v. 1882 e.V.4:16.41
67RUSStrela4:18.66

Event 215 Heat 2 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12IRLCarlow Rowing Club3:58.63
25RUSStrela3:59.47
34GERSC Magdeburg4:07.53
48SWEStockholms Roddförening4:08.25
67GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.4:15.04
51MEXInstituto Politecnico Nacional4:15.55
73ESPReial Club Nautic de Tarragona4:33.97

Event 215 Heat 3 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11RSAVictoria Lake Rowing Club3:58.36
28RUSDynamo Moscow Rowing Club4:03.55
33SWEHammarby IF Roddförening4:04.66
47GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.4:12.03
56IRLGalway Rowing Club4:15.26
65FINNeste Rowing Club4:22.21
74GERRuder-Riege der Turngemeinde in Berlin 1848 e.V.4:30.58

Event 215 Heat 4 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GERBernburger Ruderclub4:01.84
28USAMarin Rowing Association4:06.17
37DENFredensborg Roklub4:07.74
41ESPReial Club Nautic de Tarragona4:10.14
55GBRRoyal Air Force Rowing Club4:15.98
64SUIBasler Ruder-Club4:24.71
73GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.4:32.11

Event 215 Heat 5 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17RUSEnglish Rowing Club4:01.60
21POLAZS Wroclaw4:08.23
33GERRTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung4:09.97
48GERPirnaer Ruderverein 18724:10.30
56FRACercle Nautique de France4:20.09
64FINNeste Rowing Club4:21.10
75BELRoyal Cercle Athlétique des Etudiants Liège4:22.59
82GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:44.93

Event 215 Heat 6 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERRC Sorpesee3:56.43
21GBRMonmouth Rowing Club4:06.34
37UKRKherson Rowing Club Masters4:08.08
45FRAAviron de Sevrier - Rive Gauche4:22.01
54NEDRV AENGWIRDEN4:23.73
66GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.4:29.73

Event 215 Heat 7 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERLandshuter Ruderverein4:06.28
26GBRBideford Amateur Athletics Club4:18.69
33CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca4:26.36
44DENRoklubben furesøen4:34.07

Event 215 Heat 8 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERErster Kieler Ruder-Club4:12.03
25URUClub Nacional de Regatas4:13.65
38AUSCanberra Rowing Club4:14.93
44RUSZnamya4:17.94
51GERBernburger Ruderclub4:21.50
63GBRGranta Boat Club4:22.49
72FRARowing Club Mulhouse4:25.10
86BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:50.08

Event 215 Heat 9 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18DENHolte Roklub4:06.50
24NEDJASON Roeivereniging4:13.48
33GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.4:16.19
42RUSStrela4:24.79
56ITACanottieri Ravenna 18734:44.83
61BRASport Club Corinthians Paulista5:24.42

Event 215 Heat 10 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15IRLCommercial Rowing Club4:08.63
22SWEStockholms Roddförening4:12.38
33ARGParaná Rowing Club4:20.67
44DENSkjold RC4:50.10

Event 215 Heat 11 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GERRuderverein Datteln3:59.06
28NEDRoeivereniging Breda4:08.70
37GBRHenley Rowing Club4:09.94
45GBRWycliffe College Boat Club4:12.05
52SWEStockholms Roddförening4:16.79
64RUSZnamya4:35.64
71GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:40.82

Event 215 Heat 12 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRuder-Club Aken4:10.21
26GERLudwigshafener Ruderverein von 1878 e.V.4:14.65
32BRAGrêmio Náutico União4:17.23
47NORAalesunds Roklub4:19.18
55POLSTW Szczecin4:20.72
63CHIClub Remo Llacolén4:25.13
74RUSZnamya4:29.98
88GBRPeterborough City Rowing Club4:31.94

Event 215 Heat 13 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14ARGClub Náutico Río Paraná Corrientes0:00.00
23GERRuder-Club Favorite Hammonia0:03.01
35ESPC.D.E. Trasmerano0:05.01
48RUSZnamya0:11.03
56CZEVeslarský klub Slavia Praha0:12.07
61GBRStourport boat club0:13.00
72FRAClub aviron Montluçon0:25.02
87GBRDart Totnes Amateur Rowing Club0:32.04

Event 215 Heat 14 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16HUNGanz Villamossagi Evezos Klub4:13.06
25GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:13.77
33FRACercle Nautique de France4:15.48
48POLSTW Szczecin4:17.23
51JPNUozaki Rowing Club4:29.61
64GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:30.00
72SUIBasler Ruder-Club4:40.85

Event 215 Heat 15 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERDresdner Ruderclub4:11.50
23GERRuder-Club Bergedorf e.V. 4:14.10
31RUSDynamo Moscow Rowing Club4:16.96
42SUIBasler Ruder-Club4:19.12
54DENRoklubben furesøen4:24.13
68PORViana Remadores do Lima4:30.91
76GBRCalpe Rowing Club4:37.99
85ISRTel-Aviv Rowing Club4:56.32

Event 215 Heat 16 Mens D 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:18.80
23NEDRoeivereniging Breda4:20.02
37GERNeuruppiner Ruderclub e.V.4:22.37
41DENRoklubben furesøen4:40.90
55SWEHammarby IF Roddförening4:46.53
62ESPClub de Remo Lodosa5:12.96
74ITACanottieri Ravenna 18735:24.27

Event 216 Heat 1 Mens G 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRThe Bedford Rowing Club0:00.00
24USAOccoquan International0:07.68
33NORSandefjord Roklubb0:12.01
45NEDRoeivereniging Rijnland0:20.12
52GBRMarlow Rowing Club0:26.68
61DENDanske Studenters Roklub0:39.45

Event 216 Heat 2 Mens G 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRPBD/ARD0:00.00
24RUSDTK/Znamya/DYN0:07.84
35LATSK Jurmalas sports0:18.59
46DENDSR/Skjold0:20.32
52INTTRC/OC/ABC0:29.38

Event 216 Heat 3 Mens G 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12USAOccoquan International3:41.37
23GBRQBC/WRC3:44.42
36DENLyngby Roklub3:58.61
41DENKVIK/BR4:28.77
55FINTurun Soutajat ry - Åbo Roddare rf4:33.91
64GERWilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg4:58.41

Event 217 Heat 1 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16LATDaugava3:57.50
21SWEAkademiska Roddföreningen4:04.72
34NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:08.43
45NORAalesunds Roklub4:13.50
53DENBagsværd Roklub4:18.00
67GBRBewdley Rowing Club4:19.05
72GERRudergesellschaft Kassel 1927 eV4:25.30

Event 217 Heat 2 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop0:00.00
25DENDanske Studenters Roklub0:01.03
31GBRSCP/TSS0:01.09
44SWEUppsala Academic Rowing Society0:02.05
52GERRGG/SCBK0:07.00
67NORBestumkilen Roklubb0:17.02

Event 217 Heat 3 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTRRBC/Leich4:06.37
27GBRGR/YCRC4:07.82
33PORViana Remadores do Lima4:13.33
45NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:14.19
51GERBremer Sport-Club e.V.-RA-4:27.94
66NORAalesunds Roklub4:35.20
72EGYEgyptian Rowing Club4:40.23

Event 217 Heat 4 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16INTCRC/HOOP4:09.59
22INTGPA/EB4:13.49
35NEDK.G.R. De Hunze4:13.92
41NORBestumkilen Roklubb4:24.10
53SUIRuderclub Uster4:25.93
67GBRBIR/CRC4:38.55
74FRARowing Club Mulhouse4:43.35

Event 217 Heat 5 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17NORCR/DRM4:10.62
21GERSportclub Berlin-Koepenick e.V.4:18.67
36GBRIronbridge Rowing Club4:26.20
45FINSMARK4:26.53
52DENLyngby Roklub4:31.22
64CROMladost RC4:48.16
73NORAalesunds Roklub4:56.51

Event 217 Heat 6 Womens A 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16SWEMölndals Roddklubb4:15.29
23DENKøge R/NRV4:23.58
31GERRC Havel Brandenburg4:25.24
47AUSSandy Bay Rowing Club4:28.13
55NORAalesunds Roklub5:07.39
62NORCR/BERK5:08.04

Event 218 Heat 1 Mens K 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12NORChristiania Roklub6:02.41
23BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina6:38.78
31GBRNottingham Rowing Club6:42.67

Event 219 Heat 1 Mens B 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRMinerva Bath Rowing Club3:31.65
21NORAalesunds Roklub3:37.91
32IRLSt Michaels Rowing Club3:39.58
44POLKS Posnania RBW3:41.43
53FRAUnion Nautique Montauban3:46.27
65INTGPA/THRC3:48.77

Event 219 Heat 2 Mens B 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERBRC/RCHB3:32.25
21INTNewport Sea Base Rowing3:32.72
33SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:38.88
44ESTSAK3:43.13
52POLAZS Politechnika Wroclaw4:02.86
66CZEVeslarský klub Bohemians Praha4:07.11

Event 220 Heat 1 Mens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14NEDCTH/AEN3:57.74
22BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:03.41
36CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca4:06.95
47POLPlockie Towarzystwo Wioslarskie4:09.91
55DENBagsværd Roklub4:10.38
63GBRLymington Amateur Rowing Club4:28.09
71GERRCT/SCBK5:14.51

Event 220 Heat 2 Mens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
17ESPClub Esportiu Olímpic Barcelona3:56.19
23BRASport Club Corinthians Paulista4:01.96
31GBRNRC/HOL4:08.12
44GERRuderklub am Baldeneysee e.V. Essen4:13.05
55FINTakon Soutajat ry4:16.17
62GERBremer Ruderverein v. 1882 e.V.4:24.16
76AUSTorrens Rowing Club4:26.59

Event 220 Heat 3 Mens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14RUSDynamo Moscow Rowing Club3:59.56
26GERLübecker Ruder-Klub e.V.4:02.90
35ARGClub Regatas Rosario4:06.63
42NORAalesunds Roklub4:10.87
51IRLBelfast Boat Club4:11.71
63GBRARC/UTH4:19.68

Event 220 Heat 4 Mens E 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12CZEVeslarský klub Slavia Praha3:58.66
23IRLCappoquin4:03.61
35GBRArdingly Rowing Club4:10.84
41GERPirnaer Ruderverein 18724:30.88
56AUSCommrcl/BrisbGrmns4:59.07

Event 221 Heat 1 Womens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERDRV/PRV3:59.08
21GERRCT/RCF e.V.4:00.13
33ESTSAK Tartu4:04.13
44INTSandyBy/LR/DRC/BRC4:09.69
52GBRNRC/TSS4:15.35

Event 221 Heat 2 Womens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTRRC/SKP/KALEV4:01.80
23GBRArdingly Rowing Club4:12.16
35GBRWallingford Rowing Club4:13.18
42GERRV Empor/RCF/RGG4:16.39
51AUSCommrcl/RvrCty4:38.77

Event 222 Heat 1 Womens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15AUSPhoenix Rowing Club4:36.53
23INTRvrside/LFRK4:42.62
36INTERV/RCPM4:44.36
41GBRKRCUK/BBLRC4:47.07
54DENRoklubben furesøen4:49.36
62POLKS Posnania RBW5:04.16

Event 222 Heat 2 Womens G 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16INTARVL/FR4:37.79
24NEDRoeivereniging Rijnland4:45.29
31CANWINN/MRC5:04.85
45DENSorø Roklub5:08.63
53INTCR/FR5:17.86

Event 223 Heat 1 Mens H 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13DENFredericia Roklub3:42.63
21GERLCfW/KRKG 1880/RTK/RTHC3:50.30
34INTCLD/SABC/NRC/CRC4:11.78
46AUSRvrside/Canbrra4:16.84
55POLTSW Warmia Tomaszkowo4:17.18
62USADBC/TRC/CRC4:50.22

Event 223 Heat 2 Mens H 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12USAOccoquan International3:44.23
24INTCR/MRA/CBC3:47.48
35GERTU Dresden/DRV/PRV4:04.70
43NORFana Roklubb4:08.12
51JPNSRC/MBC4:27.14
66ESPReial Club Maritim de Barcelona5:20.01

Event 223 Heat 3 Mens H 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GERTUE/CRC/LRC/RGW3:57.56
25INTFR/Nshore4:01.98
33PERClub de Regatas "Lima"4:03.26
42NORChristiania Roklub4:16.47
54SWEStockholms Roddförening4:38.63
61JPNNouseikai-Tsurumigawa5:09.76

Event 224 Heat 1 Womens B 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13CZEKlub veslařů mělnických 18814:18.44
22FINNRC/VVV4:24.79
35SWEHammarby IF Roddförening4:26.63
44GBRWallingford Rowing Club4:44.16
51LATDaugava4:44.70

Event 224 Heat 2 Womens B 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERRCS/RCT4:08.71
25GBRLea Rowing Club4:09.07
34NEDVAD/Dav4:28.98
42GBRRuncorn Rowing Club4:50.57
51AUSSandy Bay Rowing Club4:53.57

Event 225 Heat 1 Womens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12LATJurmala4:36.35
27NZLPort Chalmers United Rowing Club4:40.44
34USALong Beach Rowing Association4:46.71
43NEDRoei-en Zeilvereniging de Amstel4:48.66
51GERKettwiger Rudergesellschaft von 1906 e.V.4:51.26
66NOROrmsund Roklub5:06.04

Event 225 Heat 2 Womens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:44.19
24GBRExeter Rowing Club4:46.87
32GBRGrosvenor Rowing Club Chester4:54.20
47LATRiga Rowers Club4:58.72
55BRASport Club Corinthians Paulista5:02.99
66GERLingener Rudergesellschaft von 1923 e.V.5:07.31
73IRLBelfast Boat Club5:24.25
81USALong Beach Rowing Association5:35.34

Event 225 Heat 3 Womens E 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:35.99
23USAMartha's Moms Rowing Club4:43.40
31FRAFontainebleau-Avon Association Nautique4:52.46
47CZEVeslarský klub Bohemians Praha4:55.43
55CANSt. Catharines Rowing Club5:00.06
64ISRDaniel Rowing centre5:15.98
72BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina5:25.71
86GBRTideway Scullers School5:26.61

Event 226 Heat 1 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERSchweriner Rudergesellschaft3:38.06
27GERRC Havel Brandenburg3:38.47
35INTUNL/SAF3:38.92
42LATMajori Rowing Club3:46.19
58NORBestumkilen Roklubb3:46.79
66POLSTW Szczecin3:49.67
71BELThe OAR3:55.42
83ESPArkote Arraun Taldea4:58.22

Event 226 Heat 2 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18RUSDynamo Moscow Rowing Club3:23.19
22GERRatzeburger Ruderclub3:23.66
37FRABA/CNCM3:31.92
43ESPclub natacio banyoles3:32.33
51POLKS Posnania RBW3:37.18
66NORAalesunds Roklub3:42.17
74IRLSHAN/CRC3:49.60
85GERRC Wiking3:51.11

Event 226 Heat 3 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GERSchweriner Rudergesellschaft3:34.24
26AUTWiener Ruderclub Donaubund3:40.56
35ARGClub Regatas Rosario3:52.56
47GERRGWB/RaW3:54.73
52CANHalifax Rowing Club3:59.77
61AUSCommercial RC4:04.15
73FRASociété Nautique d'Avignon4:05.30

Event 226 Heat 4 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12RUSDynamo Moscow Rowing Club3:34.75
21DENRingsted Roklub3:36.47
38GERRuderverein Treviris 1921 e.V. Trier3:47.14
44GERRaW3:50.29
55CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca3:55.69
63SWEStockholms Roddförening4:01.19
77FRARowing Club Mulhouse4:02.45
86NORAalesunds Roklub4:07.37

Event 226 Heat 5 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GERRCA/RVD0:00.00
21NEDRV DL/Rijnland0:01.09
32GERALLE/RGWB0:09.24
48IRLShandon Boat Club0:15.19
56FRACercle Nautique de France0:16.09
64DENFR/BR0:26.11
75SWEStockholms Roddförening0:48.20
83FINSMARK0:49.90

Event 226 Heat 6 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRMonmouth Rowing Club3:36.47
22GERHallescher Ruderclub e.V. im USV Halle e.V.3:40.65
34DENDanske Studenters Roklub3:41.57
41RUSDynamo Moscow Rowing Club3:45.35
56GEROldenburger Ruderverein Oldenburg3:46.89
67ARGParaná Rowing Club3:49.75
78FRACercle Nautique de France3:50.09
85SWEKungälvs Roddklubb4:01.47

Event 226 Heat 7 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14RUSEnglish Rowing Club3:32.83
23GBRPBD/MTR3:38.76
36GERLCfW/FRGO3:41.58
47DENNR/MRK3:42.70
58GERPirnaer Ruderverein 18723:44.45
62POLKS AZS-AWF/AZSW3:46.19
75SWEKungälvs Roddklubb3:59.82
81NOROrmsund Roklub4:00.47

Event 226 Heat 8 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13DENCopenhagen Rowing Club3:36.44
24GERKRG/WSV3:43.20
31GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.3:44.08
46GBRArdingly Rowing Club3:49.56
55RUSStrela3:50.59
62INTCRAB/scc3:53.24
77FRASociété Nautique d'Avignon3:56.93

Event 226 Heat 9 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14DENLemvig Roklub3:36.31
21FINNeste Rowing Club3:38.20
37NORMoss Roklubb3:39.81
42USABRC/WBC3:48.40
56GERBRC/RCHB3:50.76
63GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.3:54.35
75AUSSandy Bay Rowing Club4:21.21

Event 226 Heat 10 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16SUISwiss Masters3:42.89
23RUSStrela3:43.54
32GERRuderclub Fürstenwalde 1893 e.V.3:51.85
47DENAalborg Roklub3:52.97
51INTMladost/TLVRC4:23.02
64JPNMitsubishi Senior Boat Club4:45.85

Event 226 Heat 11 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13DENFredensborg Roklub3:38.72
21INTRCR/VLRC3:45.57
35FRABA/CNCM3:48.79
47SUIRCZ/RCL3:49.77
54GBRLymington Amateur Rowing Club4:13.79

Event 226 Heat 12 Mens C 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12UKRKiev Rowing Club Masters3:36.07
24GERRCFH/Der Club3:47.55
37DENSorø Roklub3:52.26
46POLSTW Szczecin3:53.86
51GERBernburger Ruderclub3:58.16
63NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:58.74
75GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:02.97

Event 227 Heat 1 Womens C 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GBRMarlow Rowing Club4:00.41
26GBRNRC/BA4:03.80
34GBRArdingly Rowing Club4:05.19
47GERRCT/WSV Bürgel4:08.78
53GBRGloucester Rowing Club4:11.31
61GBRWallingford Rowing Club4:15.48
72USALBRA/NAC4:21.20
85INTDav4:21.53

Event 227 Heat 2 Womens C 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
14GBRBewdley Rowing Club4:06.42
28GBRSons of the Thames4:07.11
32USANewport Sea Base Rowing4:14.91
47GERPirnaer Ruderverein 18724:17.30
51GBRStourport boat club4:17.98
66IRLBelfast Boat Club4:25.80
73NORAalesunds Roklub4:27.89
85USALBRA/NAC-:--.--

Event 228 Heat 1 Womens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15DENSorø Roklub4:12.35
22NEDCornelis Tromp Hilversum4:12.86
31USASaugatuck Rowing Club, LLC4:21.00
43GERERV/DRV/RGG4:21.52
54INTPerth/SASK/YrraYrra4:28.92
66GBRMarlow Rowing Club4:38.24

Event 228 Heat 2 Womens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:10.84
23INTLLRC/Rijnland/RCPM4:18.59
35GBRWBK/TSS4:27.20
44USAAvalon Rowing Club4:50.94
52LATRiga Rowers Club5:06.86
66AUSAlbert Park - South Melbourne Rowing Club5:32.53

Event 228 Heat 3 Womens F 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14INTKRCUK/SLAV/HOOP4:11.37
23AUSCanbrra/Phoenx4:13.18
32USAAvalon Rowing Club4:33.85
DSQ1DENDSR/LDRAge violation

Event 229 Heat 1 Mens F 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTDRM/OI3:19.13
28INTZnamya/DYN3:22.64
33SWEKRK/MRK/ÖSS3:26.17
47INTRVO/RCFH/HRV/RVS/Rude/DRV/CRC3:26.72
52INTCOMM/DRV/OC/ABC/GRC/BBC3:28.98
66INTSCCP3:32.23
74GERPRV/HRBN/BRC3:43.23
85NORChristiania Roklub3:53.13

Event 229 Heat 2 Mens F 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERRCFH/RaB/LRK/Minden/BRC3:27.23
27INTDSR/CR/CBC/Capp /KR3:27.81
33CZEVeslarský klub Slavia Praha3:34.70
46GBRBewdley Rowing Club3:42.37
54NORSandefjord Roklubb3:48.97
62BULHebros Rowing3:51.43
75INTRVL/BARC3:52.22
81JPNBoat-Dankaigo3:59.03

Event 229 Heat 3 Mens F 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRARC/DARC/UTH3:29.09
24RUSDTK3:33.71
32GERBSC/BRV82/Segeb.Rude3:38.03
45NORBR/ORK3:39.27
57JPNDankai/Nouseikai3:45.82
66DENDanske Studenters Roklub3:55.70
71AUSPerth/AlanM4:06.14

Event 230 Heat 1 Womens A 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
14NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:35.22
23GBRLea Rowing Club3:38.50
31INTCRC/HOOP/WSV Bürgel3:40.33
42NEDHUN/HOOP3:45.57
55GBRMarlow Rowing Club3:58.75

Event 231 Heat 1 Mens I 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GBRMBRC/UTH4:13.10
23POLPOS/WARMIA4:24.04
34INTCR4:27.94
48NORChristiania Roklub4:54.32
56JPNMitsubishi Senior Boat Club5:19.12
67ESPReial Club Maritim de Barcelona5:34.07
72USADBC/CRC5:35.50

Event 231 Heat 2 Mens I 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERDRV/CRC4:16.42
26GBRNottingham Rowing Club4:27.30
34DENFredericia/FR4:32.16
41BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:38.66
57SWEStockholms Roddförening4:53.33
65NORFana Roklubb4:56.55
72AUSBendgo/YrraYrra5:13.47

Event 231 Heat 3 Mens I 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15NORAalesunds Roklub4:44.28
24GERRCT/BRC4:48.49
37AUSNshore/Mersey4:56.73
41INTAssens/CNH5:05.97
52POLMiędzyszkolny Ośrodek Sportowy Nr 25:10.98
63USALake Casitas Rowing Association6:00.34

Event 232 Heat 1 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17SLOVeslaski Klub Ljubljanica3:48.19
23DENLyngby Roklub3:51.81
38GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson3:52.23
46DENKerteminde Rowing Club4:00.33
54LTURowing Club Academija Remigum4:01.22
61GBRShiplake Vikings Rowing Club4:13.62
75ESPBarcelona club de rem4:16.45
82EGYEgyptian Rowing Club4:41.18

Event 232 Heat 2 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18RUSDynamo Moscow Rowing Club3:52.25
05DENBagsværd Roklub3:53.10
06GBRLeicester Rowing Club3:58.42
03NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:58.71
04GERSchönebecker Sportclub e.V.3:58.86
01GERRuderverein Hoya4:01.69
02BRAClube de Regatas Bandeirantes4:06.35
07RSAVictoria Lake Rowing Club4:31.05

Event 232 Heat 3 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11RUSDynamo Moscow Rowing Club3:50.45
25SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:59.56
34DENBagsværd Roklub4:06.81
47GERSchweriner Rudergesellschaft4:14.15
52GERRuder-Gemeinschaft Grünau e.V.4:15.75
66GBRBewdley Rowing Club4:28.09

Event 232 Heat 4 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERNeuruppiner Ruderclub e.V.3:51.87
24RUSDynamo Moscow Rowing Club3:59.11
37AUSMelbourne Argonauts Rowing Club4:02.13
46GBRMonmouth Rowing Club4:14.67
51GERRuder-Gemeinschaft Grünau e.V.4:26.12
65TURTürk balıkadamlar spor kulübü4:40.92
72DENTissø Roklub4:44.77

Event 232 Heat 5 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17RUSNizhny Novgorod3:52.39
21DENLemvig Roklub3:52.97
33GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:02.60
42SWETrollhättans Roddsällskap4:03.27
55GBRLea Rowing Club4:23.29
64BRAGrêmio Náutico União4:50.73

Event 232 Heat 6 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca3:51.78
26RUSDynamo Moscow Rowing Club4:03.39
33POLSTW Szczecin4:11.82
44GERZschornewitzer Ruderclub4:14.45
57FRARowing Club Mulhouse4:24.88
61GERRuder-Gesellschaft Hansa e.V.4:31.83
72GREFRIENDS OF THE SEA4:34.97

Event 232 Heat 7 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERRudervereinigung Dessau e.V3:55.65
26NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:01.02
31GBRLeicester Rowing Club4:02.60
47GERZschornewitzer Ruderclub4:11.56
53CROVeslacki klub Zagreb4:11.97
62GERSchweriner Rudergesellschaft4:12.42

Event 232 Heat 8 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:53.66
24NEDRoeivereniging De Laak4:02.46
35GERBad Lobensteiner Ruderverein 1932 e.V.4:09.07
47ESPArkote Arraun Taldea4:12.85
53GBRMinerva Bath Rowing Club4:13.42
61GERHannoverscher Ruder Club4:28.38
72DENMiddelfart Roklub4:42.68

Event 232 Heat 9 Mens A 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERLandshuter Ruderverein4:01.88
22SUIGrasshopper Club Zurich4:07.06
36MEXInstituto Politecnico Nacional4:12.79
45SWEAkademiska Roddföreningen4:20.80
57DENRoskilde Roklub4:26.01

Event 233 Heat 1 Mens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERRCT/RRV/RRVK3:29.49
23ESPcnb/CEOB3:34.11
37GERRVW/Hamm3:37.40
48NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:39.56
55IRLGalway Rowing Club3:40.13
62FINNeste Rowing Club3:47.49
76INTDSR/SandyBy3:51.34
84GBRLRC/HBC/RAF3:55.08

Event 233 Heat 2 Mens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDRoeivereniging De Laak3:24.97
22RUSDynamo Moscow Rowing Club3:25.71
35GERRuderclub Nürtingen3:33.83
41GERARVL/HRBN/RGG3:35.14
54FINTakon Soutajat ry3:40.35
67CHIClub de Deportes Nauticos Estrella Blanca3:44.14
73GBRMonmouth Rowing Club3:57.07
88NORAalesunds Roklub4:15.16

Event 233 Heat 3 Mens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
18SWEStockholms Roddförening0:00.00
23GERRKN/ARCM/HRC0:07.01
35GBRMonmouth Rowing Club0:08.06
41DENBagsværd Roklub0:11.06
57GERBSC/BRV820:12.00
64RUSEnglish Rowing Club0:15.03
72FRASport Nautique Compiègnois0:24.01

Event 233 Heat 4 Mens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
15INTFEC/LIA3:28.25
21IRLNEP/COMM3:32.40
38GERSRV/HRK/BRV823:33.77
46PORCDUP3:43.81
53GERBSC/BRV823:52.02
64SUISeeclub Zürich3:52.68
77AUSCommrcl/BrisbGrmns4:00.11
82GBRArdingly Rowing Club4:00.56

Event 233 Heat 5 Mens D 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERFrgG3:33.89
25GERRuderklub am Baldeneysee e.V. Essen3:42.03
37NEDJASON Roeivereniging3:42.56
46LTULIKF/VRF/ARCG3:43.02
51GBRMarlow Rowing Club3:55.31
62DENRoklubben furesøen3:56.54

Event 234 Heat 1 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14LTUVIMK/RC NAVIS0:00.00
28GBRTideway Scullers School0:04.89
37DENDSR/FR0:06.03
41GERRC Havel Brandenburg0:09.32
55GBRExeter Rowing Club0:10.51
63GERRuderclub Nürtingen0:25.19
72NORAalesunds Roklub1:55.80

Event 234 Heat 2 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18LTUKlaipeda Masters RC Danges yriai0:00.00
24SUIBRC/SCK0:04.56
37NOROrmsund Roklub0:09.16
45GERRuderclub Lindau (B)0:10.46
51GERRuderclub Oberhavel Hennigsdorf e.V.0:10.89
66INTRVW/BRC0:13.87
73FRARowing Club Port Marly0:37.16

Event 234 Heat 3 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:07.13
23GBRNRC/RAF4:10.12
36DENFR/NRV4:12.46
44GERDRV/PRV4:21.19
57INTSandyBy/Sevrier4:39.71
62NZLPort Chalmers United Rowing Club4:42.22
75NORChristiania Roklub4:45.25

Event 234 Heat 4 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTRRC/SKP4:12.57
25DENLyngby Dameroklub4:14.58
33GERKRG/Hamm4:23.44
44SUIRuderclub Kaufleuten4:40.63
56GBRArdingly Rowing Club4:45.94
67NORAalesunds Roklub4:50.10
71RUSDynamo Moscow Rowing Club4:50.70

Event 234 Heat 5 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GEREKRC/R.G.Hansa4:11.03
21GERSchweriner Rudergesellschaft4:25.53
32AUSCommrcl/BGPS4:26.98
46NORBærum Roklubb4:33.53
53GBRTideway Scullers School4:43.05
65INTDRC/ABC4:46.96
74ISRDaniel Rowing centre4:56.88

Event 234 Heat 6 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15DENRF/LDR4:08.40
27NEDCornelis Tromp Hilversum4:08.83
33GERFRCWB/NRR4:36.83
41GBRArdingly Rowing Club4:38.54
54AUSAPSM/AlanM4:46.56
62CANHalifax Rowing Club5:05.87

Event 234 Heat 7 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17GBRWYC/SCP4:09.10
25NEDBreda Bie4:14.44
36DENRoklubben furesøen4:21.75
43GBRWallingford Rowing Club4:30.62
54INTAUDAX/R.G.Hansa4:31.25
62BRASport Club Corinthians Paulista4:32.34
71USASaugatuck Rowing Club, LLC4:47.81

Event 234 Heat 8 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16GBRGrosvenor Rowing Club Chester4:35.69
23GERMünchener Ruder- und Segelverein 'Bayern' von 1910 e.V.4:38.96
31DENBagsværd Roklub4:41.57
42GBRPeterborough City Rowing Club4:42.56
55INTNR/SASK4:45.54
64FINNeste Rowing Club4:49.97
77USANewport Sea Base Rowing4:52.62

Event 234 Heat 9 Womens D 2x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15GERRCA/R.G.Hansa4:14.26
23NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop4:23.91
37GBRGloucester Rowing Club4:32.09
46AUSCommercial RC4:40.49
52NORChristiania Roklub4:46.12
61GBRLlandaff Rowing Club5:06.24

Event 235 Heat 1 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:20.31
23NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:21.40
37GERESV Berlin Schmöckwitz4:27.75
48GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:44.91
55ESPBarcelona club de rem4:52.59
62AUSPhoenix Rowing Club5:04.94
71DENRødvig Roklub5:06.82

Event 235 Heat 2 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDKoninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas4:25.63
25GBRArdingly Rowing Club4:40.90
37RUSStrela4:49.16
42JPNJapan Boatman Club4:52.63
51GERRuder-Union Arkona Berlin e.V.5:02.08
66POLYacht Club Nowa Huta5:03.38
78AUSNorth Shore Rowing Club5:21.33

Event 235 Heat 3 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDCornelis Tromp Hilversum4:22.46
25USARockford Crew4:27.64
32GERRudergruppe Geesthacht v. 1912 e.V.4:30.32
44NORChristiania Roklub4:33.62
51JPNMitsubishi Senior Boat Club4:52.37
68BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina5:00.31
77GBRMarlow Rowing Club5:14.80
83LATRiga Rowers Club5:22.10

Event 235 Heat 4 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GBRGrosvenor Rowing Club Chester4:41.87
26GBRVesta Rowing Club4:48.43
37GERBreisacher Ruderverein e.V.4:48.94
41JPNBoat-Dankaigo4:54.00
54NORSandefjord Roklubb4:54.43
65POLMiędzyszkolny Ośrodek Sportowy Nr 25:03.19
73GERKoblenzer Ruder Club Rhenania5:11.63

Event 235 Heat 5 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRWallingford Rowing Club4:37.71
22POLKlub Sportowy AZS-AWF Warszawa4:42.38
38GERPirnaer Ruderverein 18724:43.64
41CROMladost RC4:48.39
57NEDRoeivereniging Rijnland4:57.62
65NORBestumkilen Roklubb5:03.98
74GERWilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg5:15.90
86JPNMitsubishi Senior Boat Club5:27.29

Event 235 Heat 6 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14USAOccoquan International4:27.28
25GERRTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung4:29.69
32DENMunkebo Sejl- og Roklub4:32.33
47BRASport Club Corinthians Paulista4:48.13
58ITAThe Core Canottaggio Sabaudia4:48.66
66NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:59.87
71NORChristiania Roklub5:01.79
83NEDRoeivereniging Rijnland5:07.22

Event 235 Heat 7 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRQuintin Boat Club4:24.45
28NORChristiania Roklub4:30.07
35RUSStrela4:37.44
44BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:40.19
51GBRDurham Amateur Rowing Club4:40.67
66BULArmeets Master Sofia4:45.20
72GERNeuruppiner Ruderclub e.V.5:02.38

Event 235 Heat 8 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14JPNSeta Rowing Club4:29.27
27DENRoforeningen KVIK4:40.68
38NORFana Roklubb4:41.05
42CROVeslacki klub Jarun4:43.64
53DENFredericia Roklub4:49.21
66FRAAviron Château-Thierry-024:52.13
71GBRClydesdale ARC5:11.69
85GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson5:16.99

Event 235 Heat 9 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENRanders Roklub4:40.30
25DENHolstebro RC4:46.35
34GBRUpper Thames Rowing Club4:57.72
47NEDZRZV Isala5:05.59
51GBRSt. Andrew Boat Club5:19.89
66GERRC Wiking7:37.61

Event 235 Heat 10 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17USABerkeley Paddling & Rowing Club4:36.74
23NEDCornelis Tromp Hilversum4:41.46
35GBRBritish Transport Commission Rowing Club5:00.46
41GERUSV TU Dresden Abt. Rudern5:08.58
56RUSRowing club "Znamya", St.Petersburg5:09.34
64GERRuder-Club Favorite Hammonia6:02.45

Event 236 Heat 1 Mens B 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
18NORNorske Studenters Roklub3:33.23
23ESPBarcelona club de rem3:43.18
31SWEHelsingborgs Roddklubb3:47.21
47NEDK.A.R.&Z.V.De Hoop3:51.69
52NEDL.R.V.Wetterwille3:52.74
65GERRuderclub Allemannia von 18663:54.80
74ARGClub Regatas Rosario3:56.49
86CZEVeslarský klub Bohemians Praha4:39.99

Event 236 Heat 2 Mens B 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
18RUSDynamo Moscow Rowing Club3:50.36
22UKRKiev Rowing Club Masters3:52.95
36GERRuderverein Treviris 1921 e.V. Trier3:54.82
44ESPBarcelona club de rem3:56.52
53SWEKungälvs Roddklubb3:58.89
67GBRX-Press Boat Club4:03.50
71NEDL.R.V.Wetterwille4:10.26
85POLKS Posnania RBW4:12.87

Event 236 Heat 3 Mens B 2-

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENSorø Roklub3:46.18
21POLSTW Szczecin3:51.34
38GBRMinerva Bath Rowing Club3:53.89
47GERRudergemeinschaft Rotation Berlin eV.3:55.00
54RUSDynamo Moscow Rowing Club3:55.73
63GERSCM/RCAW4:16.03

Event 237 Heat 1 Womens G-K 4-

Rank Lane Ctry Name 1000m
13HINTWRC/BBLRC/FR/THRC4:33.68
11GGBRMarlow Rowing Club4:47.87
22GUSAAvalon Rowing Club5:02.08

Event 238 Heat 1 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17INTSTW/WVE3:23.40
22SWEMölndals Roddklubb3:25.10
36RUSStrela/Znamya3:26.19
44FRACharleville-Mézières CN3:28.01
51GERSR/RCO/NRR3:29.55
68INTGPA/RLL/EB/Sevrier3:32.31
73NORAalesunds Roklub3:35.86
85GERSCM/RCAW3:40.26

Event 238 Heat 2 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTTrasmeran/scc/CNRP3:33.74
25GBRNRC/HOL3:37.77
38CANORC/HRC3:44.34
43ESPclub natacio banyoles3:50.22
57DENBagsværd Roklub3:52.89
62INTRF/BBRC4:05.99

Event 238 Heat 3 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTLIA/OI/Rijnland3:21.99
28GERRC Sorpesee3:25.05
31DENLR/Lemvig3:34.73
43SWEMalmö RK3:51.71
56AUSCommrcl/BGPS3:58.38
64INTSkjold RC4:06.38
75GBRBewdley Rowing Club4:28.81

Event 238 Heat 4 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GERLCfW/FRGO/SG W 19033:30.62
28DENFredensborg Roklub3:32.26
32NEDAmstel Rowing Club3:35.23
45INTRUN/CRC3:36.83
54FRAASM/CA/BA/RCPM3:37.20
66GBRArdingly Rowing Club3:40.64
77NOROrmsund Roklub3:50.94
81SWEHalmstad gymnastik och roddförening3:53.38

Event 238 Heat 5 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDRV AENGWIRDEN3:28.23
25DENDSR/BR3:30.72
31SWEKungälvs Roddklubb3:33.45
42GERRVO/DRV/CRC/Rude3:35.87
57INTLBRA/RCZ/RCL/PRC3:37.98
68GBRGrosvenor Rowing Club Chester3:43.83
74SUIBasler Ruder-Club3:59.24
86GBRMarlow Rowing Club4:01.53

Event 238 Heat 6 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13INTDynamo Moscow Rowing Club3:36.99
24CROMladost/VKI3:41.50
37ESPclub natacio banyoles3:45.16
41JPNMitsubishi Senior Boat Club3:52.80
52NORBærum Roklubb3:56.41
65DENDanske Studenters Roklub4:04.91

Event 238 Heat 7 Mens E 4x

Rank Lane Ctry Name 1000m
15DENFredericia/MRK3:19.82
26INTGRCH/DTARC/EKRC/CRC3:20.97
37GERSCM/RCA/RVD/HRBN3:30.32
41FRACNV/RCPM/CAS3:41.24
52NORAalesunds Roklub3:50.03
64GBRLlandaff Rowing Club4:06.01
73SWEStockholms Roddförening4:17.01

Event 239 Heat 1 Womens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17PORViana Remadores do Lima4:24.10
23FINNeste Rowing Club4:27.41
35NEDK.G.R. De Hunze4:27.71
48NEDEnschedese roeivereniging Thyro4:41.02
51GBRIronbridge Rowing Club4:47.92
62EGYEgyptian Rowing Club4:56.94
74DENHorsens Roklub4:59.14
86GBRTrentham Boat Club5:01.28

Event 239 Heat 2 Womens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18USALong Beach Rowing Association4:23.08
24GERRC Sorpesee4:34.89
37NEDZwolsche4:39.04
41NEDEnschedese roeivereniging Thyro4:41.28
55CANHalifax Rowing Club4:54.70
62FINSMARK4:55.20
73BRAClube de Regatas Guaiba - Porto Alegre5:02.03
86TURTürk balıkadamlar spor kulübü5:39.34

Event 239 Heat 3 Womens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14DENSorø Roklub4:25.07
27CANWinnipeg Rowing Club4:32.90
31NEDRoeivereniging Rijnland4:37.37
45GBRWallingford Rowing Club4:43.26
53NEDK.G.R. De Hunze4:53.16

Event 239 Heat 4 Womens B 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
18GERSV Energie Berlin Abt. Rudern4:23.61
25NEDK.G.R. De Hunze4:26.97
37NEDRoeivereniging De Hertog4:33.77
42GBRMortlake Anglian & Alpha4:57.11
54FINSMARK4:59.40
66NORChristiania Roklub6:49.34

Event 240 Heat 1 Mens H 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
12INTMarlow Rowing Club4:02.55
21GBRPBD/UTH/ARD4:05.80
34GERALLE/RVHO/ORCR4:12.94
43JPNNagoya Rowing Club4:42.71
55INTDBC/TRC/CRC4:46.01

Event 240 Heat 2 Mens H 4+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11NEDRoeivereniging Rijnland4:01.75
23USAOccoquan International4:07.05
35GBRUTH4:09.72
42JPNNagoya Rowing Club5:09.00

Event 241 Heat 1 Womens E 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11INTA.N.F.A/Csepel/Minden/Daugava/SMARK/SEK/WSAP3:47.64
26INTLDR/Pampus/HOOP/Dav/RVDA/CTH3:52.15
33USALBRA/NAC4:06.59
44INTCommrcl/RvrCty/BGPS4:07.25
55IRLBelfast Boat Club4:08.18
62GBRMarlow Rowing Club4:10.02

Event 241 Heat 2 Womens E 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
15INTLea/Canbrra/ARD3:57.91
21NEDCornelis Tromp Hilversum3:59.08
36INTSR/TRC/BR4:04.50
42NORChristiania Roklub4:04.92
54USAAvalon Rowing Club4:21.33
63GBRMarlow Rowing Club4:21.95

Event 241 Heat 3 Womens E 8+

Rank Lane Ctry Name 1000m
11DENDSR/Køge R/LDR/FR4:01.84
23GBRWBK/TSS4:05.98
34USASaugatuck Rowing Club, LLC4:08.61
45INTAPSM/LDR/AlanM4:27.21
52AUSPerth/AlanM/YrraYrra4:37.96