Event 235 Heat 1 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:20.31
23NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:21.40
37GERESV Berlin Schmöckwitz4:27.75
48GBRDart Totnes Amateur Rowing Club4:44.91
55ESPBarcelona club de rem4:52.59
62AUSPhoenix Rowing Club5:04.94
71DENRødvig Roklub5:06.82

Event 235 Heat 2 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13NEDKoninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas4:25.63
25GBRArdingly Rowing Club4:40.90
37RUSStrela4:49.16
42JPNJapan Boatman Club4:52.63
51GERRuder-Union Arkona Berlin e.V.5:02.08
66POLYacht Club Nowa Huta5:03.38
78AUSNorth Shore Rowing Club5:21.33

Event 235 Heat 3 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
16NEDCornelis Tromp Hilversum4:22.46
25USARockford Crew4:27.64
32GERRudergruppe Geesthacht v. 1912 e.V.4:30.32
44NORChristiania Roklub4:33.62
51JPNMitsubishi Senior Boat Club4:52.37
68BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina5:00.31
77GBRMarlow Rowing Club5:14.80
83LATRiga Rowers Club5:22.10

Event 235 Heat 4 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12GBRGrosvenor Rowing Club Chester4:41.87
26GBRVesta Rowing Club4:48.43
37GERBreisacher Ruderverein e.V.4:48.94
41JPNBoat-Dankaigo4:54.00
54NORSandefjord Roklubb4:54.43
65POLMiędzyszkolny Ośrodek Sportowy Nr 25:03.19
73GERKoblenzer Ruder Club Rhenania5:11.63

Event 235 Heat 5 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRWallingford Rowing Club4:37.71
22POLKlub Sportowy AZS-AWF Warszawa4:42.38
38GERPirnaer Ruderverein 18724:43.64
41CROMladost RC4:48.39
57NEDRoeivereniging Rijnland4:57.62
65NORBestumkilen Roklubb5:03.98
74GERWilhelmsburger Ruder Club von 1895 e.V. Hamburg5:15.90
86JPNMitsubishi Senior Boat Club5:27.29

Event 235 Heat 6 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14USAOccoquan International4:27.28
25GERRTHC Bayer Leverkusen e.V. Ruderabteilung4:29.69
32DENMunkebo Sejl- og Roklub4:32.33
47BRASport Club Corinthians Paulista4:48.13
58ITAThe Core Canottaggio Sabaudia4:48.66
66NEDRoei en zeilvereniging Daventria4:59.87
71NORChristiania Roklub5:01.79
83NEDRoeivereniging Rijnland5:07.22

Event 235 Heat 7 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
13GBRQuintin Boat Club4:24.45
28NORChristiania Roklub4:30.07
35RUSStrela4:37.44
44BRAAssociação de Remadores Master de Santa Catarina4:40.19
51GBRDurham Amateur Rowing Club4:40.67
66BULArmeets Master Sofia4:45.20
72GERNeuruppiner Ruderclub e.V.5:02.38

Event 235 Heat 8 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
14JPNSeta Rowing Club4:29.27
27DENRoforeningen KVIK4:40.68
38NORFana Roklubb4:41.05
42CROVeslacki klub Jarun4:43.64
53DENFredericia Roklub4:49.21
66FRAAviron Château-Thierry-024:52.13
71GBRClydesdale ARC5:11.69
85GERHallesche-Rvg. Böllberg und Nelson5:16.99

Event 235 Heat 9 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
12DENRanders Roklub4:40.30
25DENHolstebro RC4:46.35
34GBRUpper Thames Rowing Club4:57.72
47NEDZRZV Isala5:05.59
51GBRSt. Andrew Boat Club5:19.89
66GERRC Wiking7:37.61

Event 235 Heat 10 Mens G 1x

Rank Lane Ctry Name 1000m
17USABerkeley Paddling & Rowing Club4:36.74
23NEDCornelis Tromp Hilversum4:41.46
35GBRBritish Transport Commission Rowing Club5:00.46
41GERUSV TU Dresden Abt. Rudern5:08.58
56RUSRowing club "Znamya", St.Petersburg5:09.34
64GERRuder-Club Favorite Hammonia6:02.45